Nový bazén v Lounech se začne stavět letos, hotový má být do dvou let

  8:04
Ještě letos v listopadu začne výstavba nové plavecké haly v Lounech. Město za ni zaplatí téměř 256 milionů korun. Práce mají být hotové na jaře roku 2020.

Vizualizace nové lounské plavecké haly, jak ji vypracovali architekti. | foto: ArchDesign Brno a DKarchitekti

Největší lounskou zakázku od revoluce vysoutěžila pražská firma Metrostav. Do 10. října běží lhůta pro podání případných námitek, poté může město se společností uzavřít smlouvu.

„Oproti plánovanému rozpočtu došlo k nárůstu ceny o dvanáct procent. Dle stanoviska technického dozoru investora jsou jednotlivé položky rozpočtu nabídky vyplněny korektně a nevykazují žádné nepřiměřené či extrémní hodnoty,“ uvedla vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Na současném trhu stavebních prací se podle jejích slov aktuálně běžně dosahuje v rámci veřejných zakázek oproti rozpočtu ceny navýšení o 10 až 20 procent. 

O nutnosti výstavby nového sportoviště rozhodli zastupitelé před dvěma lety. Statický posudek původní haly postavené v 80. letech minulého století ukázal, že ocelová konstrukce je v havarijním stavu. 

Prvotní odhad nákladů za vybudování nového bazénu byl 160 milionů. Během přípravy projektové dokumentace cena vzrostla na 190 milionů bez DPH.

„Oproti původnímu plánu došlo k úpravám, třeba nutnosti vybudovat výtah, aby byl bazén bezbariérový,“ řekl starosta Radovan Šabata.

Fotogalerie

Hala bude stát na místě původního bazénu, ve srovnání s ním však nabídne řadu vodních atrakcí. 

„Zůstává pětadvacetimetrový bazén pro aktivní plavce a plavecký oddíl, přibyl tobogan a vířivky. Nebude chybět ani menší bazének pro plavání kojenců a sauna,“ vyjmenoval starosta.

Financovat nákladnou stavbu bude město zpočátku ze svého. 

„Nyní máme na stavbu připraveno zhruba 70 milionů. Největší část financování připadá na příští rok, o jeho způsobu tak rozhodne už nové zastupitelstvo po komunálních volbách. Variantou je čerpání úvěru. Pokusíme se získat i státní dotaci,“ dodal Šabata.

Autor: