Nová muzea v kraji si našla své návštěvníky a chtějí rozšířit expozice

  13:35
Loňský rok přál v Plzeňském kraji vzniku nových muzeí a jejich provozovatele potěšil v první sezoně velký zájem návštěvníků. Mnohde proto plánují rozšíření expozic, jako například ve sklářském muzeu Anníně na Šumavě nebo v Muzeu knihtisku v Plzni.

Muzeum knihtisku v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V sezoně se dveře netrhly. Tak hodnotí první rok existence kurátorka Muzea skla v Anníně Jitka Lněničková. Expozice skla produkovaného od roku 1796 v tamní sklárně, se prý návštěvníkům líbí.

„Od založení provozu letos uplyne 220 let. Jsme rádi, že se sklárna konečně dočkala důstojné prezentace,“ říká Lněničková.

Pro letošní sezonu se počítá s navýšením počtu vystavovaných předmětů. Přibýt by jich mělo kolem čtyřiceti.

„Část jsme jich zakoupili, zbytek jsme dostali od místních obyvatel,“ dodává kurátorka. Brzy budou mít možná návštěvníci příležitost spatřit také maketu sklářské pece.

Hned od svého otevření se populárním stalo také plzeňské Muzeum knihtisku.

„Těší nás, že od otevření muzea je zájem návštěvníků velký a stále jich přibývá. Například při akci, kterou pořádá město 28. října, k nám zavítalo během jediného dne 250 lidí,“ hodnotí první půlrok provozu muzea jeho manažerka Iva Hosmanová.

Muzeum nabízí pouze komentované prohlídky a jejich náplň je přizpůsobena návštěvnickým skupinám. Muzeum má za sebou jen pár měsíců existence, jeho podoba není konečná.

„Jednáme s několika majiteli zajímavých exponátů, takže v letošním roce se návštěvníci určitě dočkají rozšíření expozice,“ podotkla Hosmanová.

Na nedostatek návštěvníků si nestěžují ani v Regionálním muzeu Kladrubska. „Největším lákadlem pro návštěvníky je jednoznačně 3D model Kladrub z roku 1843, na němž je videomapingem znázorněn největší požár v dějinách města,“ prozradila ředitelka muzea Marcela Hlaváčová.

Pro velký ohlas tu o celou sezonu prodloužili tematickou výstavu Za časů našich babiček. „Je zcela jiného charakteru než expozice v přízemí. Návštěvníci zavzpomínají na své dětství, kdy v rodinách používali stejné předměty, jaké máme vystaveny,“ podotkla ředitelka.

Hned tři nové výstavní prostory mohou od minulého roku obdivovat zájemci v Nepomuku. Zhruba 1 500 lidí zavítalo během první sezony do Svatojánského muzea. To je věnováno kultu svatého Jana Nepomuckého.

„Na to, že jde o poměrně specifickou expozici na malém městě, byla návštěvnost docela dobrá. Nejvíce lidí dorazilo v létě, kdy jich každý měsíc přišlo kolem tří set,“ konstatuje ředitelka muzea Alice Kotylová.

V Nepomuku vystavují stroje staré sto let

Malá, ale velmi atraktivní výstava je k vidění na nádvoří hotelu U Zeleného stromu. Představuje historickou zemědělskou techniku.

„Máme tu stroje staré sto let, které pocházejí z nedalekého okolí. Příští rok máme v plánu expozici ještě rozšířit,“ informuje Radovan Sochor z nepomuckého hotelu.

Fotografie a dokumenty o historii Nepomuka jsou od loňského roku k vidění v prostorách Zelenohorské pošty. Zachycen je tu také urbanistický vývoj města od středověku, nechybí vyprávění o zajímavých budovách, včetně těch, které byly zbourány.

Realistická expozice týkající se smrti a umírání v loňském roce zakotvila ve hřbitovním kostele v Kašperských Horách. „Přišlo se na ni podívat tisíc lidí, což je návštěvnost odpovídající našim očekáváním,“ uvedla spoluautorka projektu Helena Pekárková.

Ohlasy jsou prý pozitivní. „Nejvíce je jich asi na samotnou stavbu. Ale překvapilo mě, jaký zájem mají lidé o smrt a křesťanské zvyky s ní spojené,“ doplňuje Pekárková. Pokud se podaří získat peníze z grantu, mohla by v kostele vzniknout expozice o životě člověka od jeho početí až po život věčný.