Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noc mladých výzkumníků na pardubickém zámku

  14:39
Na úterý 25. dubna 2017 od 16 hodin až do půlnoci připravila Univerzita Pardubice ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích a dalšími partnery v pořadí již 5. ročník oblíbené akce Noc mladých výzkumníků. Na návštěvníky všech věkových kategorií čeká na pardubickém zámku program plný vědy a techniky, zajímavostí a vědeckých hrátek.

Noc mladých výzkumníků na pardubickém zámku | foto: Impuls.cz

Jednou z hlavních letošních atrakcí je virtuální realita. Náš akademik Petr Doležel vezme zájemce hned na několik výletů – třeba na vrcholky hor či do jeskyní.

Další novinkou je i laserová prolézačka, kterou mohou vyzkoušet jak děti, tak dospělí.

A po setmění budou moci všichni pokreslit zdi pardubického zámku světelným graffiti.

Chemici nabídnou nové pokusy a chybět nebudou ani hlavolamy, rébusy matematiků či zábavné ekonomické kvízy.

Zjistit podstatu čárových kódů pomohou odborníci z dopravní fakulty, možnost vyzkoušet si z jakého materiálu jsou vaše brýle, nůž, tužka a další věci, nabídnou restaurátoři z Litomyšle, a to pomocí mobilní roentgeno-fluorescenční analýzy.

Zdravotníci z Fakulty zdravotnických studií přidají nejrůznější zdravotnické a preventivní modely a seznámí návštěvníky s vývojem dítěte v prenatálním stavu.

Na rozjetí bude i lokomotiva či simulace staničního reléového zabezpečovacího zařízení. Zájemci si na památku vyrazí vlastní minci, vyzkouší si Braillovo písmo nebo si zahrají stolní hry pro nevidomé s hlasovým výstupem.

Kompletní program 5. ročníku Noci mladých výzkumníků je uveden na webu Univerzity Pardubice: http://www.upce.cz/akce.html?id=/UPa/akce/rpvv/2017/popularizace/noc-mladych.html nebo na facebooku Univerzity Pardubice: https://www.facebook.com/events/256121028130506/

Všichni zájemci všech věkových kategorií, kteří rádi poznávají zajímavosti světa kolem nás, jsou vítáni v úterý 25. dubna od 16 do 24 hodin na pardubickém zámku.

Program odstartují zahajovací fanfáry a taneční vystoupení.