Nezaměstnanost klesá, Moravskoslezský kraj je na úrovni prosince 1996

  16:06
Pod čtyřicet tisíc klesl v říjnu počet lidí bez práce registrovaných pracovními úřady v Moravskoslezském kraji. Bez práce bylo v kraji 4,4 procenta lidí. Loni v říjnu to přitom bylo 5,6 procenta.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Ke konci října evidovala krajská pobočka Úřadu práce ČR v Ostravě celkem 38 082 uchazečů o zaměstnání,“ řekla Dagmar Habiňáková z krajského úřadu práce. Jejich počet byl o 1 433 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesl o 10 938 osob.

Naposledy úřady práce v kraji zaznamenaly podobně nízký počet nezaměstnaných v prosinci roku 1996, tedy před dvaadvaceti lety.

„Jsme na úrovni prosince 1996, ale o absolutní rekord zatím rozhodně nejde,“ vysvětlila Vladana Piskořová z ostravské krajské pobočky úřadu práce.

„Za kraj se tato čísla sledují od roku 1995, absolutní minimum jsme zaznamenali v květnu roku 1996, kdy bylo bez práce jen 29 218 lidí,“ řekla Piskořová.

K absolutnímu rekordu tedy schází téměř devět tisíc lidí. Volných pracovních pozic je stále dostatek. Firmy v kraji jich nabízejí 17 938. A často mají problém zaměstnance najít. Například v okrese Nový Jičín převýšil počet nabízených volných pracovních míst počet lidí bez práce.

„Na jedno volné pracovní místo v kraji v říjnu připadalo v průměru 2,1 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná 5,1, Bruntál 2,6 a Ostrava 1,9,“ poznamenala Habiňáková. 

V poněkud horší situaci jsou nezaměstnaní se zdravotním postižením. „Pro ně bylo vhodných 1 314 volných pracovních míst, na jedno přitom připadalo 5,3 osob se zdravotním postižením,“ konstatovala Habiňáková.

Pro absolventy a mladistvé registrovaly úřady práce 4 635 volných míst, na jedno volné pracovní místo tak připadalo pouze 0,4 uchazeče.

Autor: