Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevyužité budovy na Čerchově v Domažlicích bude město postupně likvidovat

  14:42
Čerchov a Kurzova věž patří mezi turisticky velmi vyhledávánou lokalitu. Během roku tam zamíří tisíce lidí. Bývalý vojenský areál ovšem nenabízí příliš malebné prostředí a město Domažlice se proto na podnět domažlického Klubu českých turistů rozhodlo nevyužité budovy na Čerchově postupně zdemolovat. V současné době se jedná o likvidaci objektu bývalé jídelny.

Rozhledna na Čerchově | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Předpokládáme, že demolice těchto vojenských budov nebude levnou záležitostí. Postupně se ale chceme zabývat všemi dalšími objekty tak, aby na Čerchově zůstaly jen ty budovy, které turisté využijí. V budoucnu se nebráníme například ani zbudování nových prostor pro restauraci, ale konkrétní plány budou postupně teprve vznikat,“ uvedl místostarosta města Domažlice Zdeněk Novák.

Na vrcholu Čerchova se nachází řada bývalých vojenských objektů, které jsou ve vlastnictví města Domažlice. Kurzova věž, která je jedním z hlavních symbolů Českého lesa, patří domažlickému Klubu českých turistů. Bývalá vojenská věž zůstala státu a jedna z budov, kde funguje občerstvení, patří Klenčí pod Čerchovem.

Čerchov je hojně vyhledávaným místem celoročně. V létě turisty láká krásný výhled do okolí, v zimě zase nabízí desítky kilometrů běžeckých tratí. I proto v loňském roce došlo na rekonstrukci bývalého hospodářského objektu bývalých kasáren na Malinově hoře u Čerchova, ze kterého se stala útulna pro lyžaře a turisty. Opravu budovy zajistily Domažlické městské lesy ve spolupráci s městem Domažlice.

Aktuální pohled na Čerchov zajišťuje web kamera.