Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

  8:32
Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí nabízí nespočet barevných kontrastů, hmatových značek, speciálních úchytek nebo mluvících věcí. Za unikátním nápadem stojí designérka Veronika Loušová.

Původní linka už dosluhovala. Ostatně klienti Tyfloservisu, kteří se zde učí vařit nebo obsluhovat spotřebiče, ji využívali téměř dvacet let.

„Kuchyň funguje pro kurzy i jednorázové konzultace. Pokud přijde klient a má obtíže třeba s naléváním horké vody do hrnku, můžeme mu prakticky ukázat, jak situaci zvládnout,“ nastínila vedoucí zařízení Martina Hrdonková.

Pečicí a mikrovlnná trouba jsou umístěny nad sebou v úrovni pasu a očí, aby se k nim nevidomí a slabozrací nemuseli sklánět. Na knoflících jsou nalepené různě velké či barevné korálky nebo rozlišovací prvky.

Podobně důmyslně vyřešená je rovněž indukční deska. „Když člověk špatně vidí, má tendenci ke všemu strkat nos a dívat se hodně zblízka, což je nebezpečné. V dnešní době je většina spotřebičů dotykových. Pro nevidomého je to ale problém, protože neví, co si nastavil,“ vysvětlila Hrdonková.

Důležitou součástí je rovněž osvětlení. Cvičná kuchyň připomíná malou laboratoř, protože si jeho intenzitu mohou klienti nastavit podle sebe. „Někomu vadí silné bílé světlo, takže LED pásky máme třeba ještě do žlutého odstínu,“ doplnila vedoucí.

Slabozrakým usnadňují orientaci v prostoru kontrastní barvy. Černá a bílá je například použitá na vypínačích. V moderním zázemí nechybí ani speciální úchytky nebo magnetické plochy nad pracovní deskou, na něž lze přichytit různé pomůcky.

Mezi jednu z nich patří indikátor hladiny vody. Jde v podstatě o přístroj, který se zavěsí na hrnek a začne vibrovat a hlasitě pípat, když se jeho drážky namočí. Vychytávkou jsou též kořenky opatřené zezadu nápisem v Braillově písmu. Vpředu je nálepka, kterou si nevidomý či slabozraký může přečíst pomocí čtečky etiket.

Novou cvičnou kuchyň si vyzkoušela i třicetiletá Martina. „Musím říct, že je moc hezky udělaná a dobře se v ní orientuji. Podobnou jsem si nedávno nechala dělat doma. Samozřejmě v té mojí už jsem víc zvyklá, tato je v Tyfloservisu chviličku,“ sdělila.

V zemi je šest kuchyní pro nevidomé, nejmodernější je v Plzni

Plzeňské zařízení dostalo linku a spotřebiče, jejichž hodnota činí 280 tisíc korun, darem. Navrhla ji designérka Veronika Loušová. V tuzemsku se nachází pouze šest těchto modelů, nejmodernější je právě v západočeské metropoli.

Podle Hrdonkové poslouží stovkám lidí. Pouze za loňský rok Tyfloservis pomohl 260 klientům. Nejčastěji se jedná o ženy starší 60 let, které postupně přicházejí o zrak.