Díky portálu si noviny „přečtou“ v knihovnách i nevidomí

  10:24
Zpěvák a klavírista Honza Jareš má nesporné hudební nadání. Každý měsíc pořádá několik koncertů. Od ostatních hudebníků se přesto liší. Už od narození je nevidomý. Aby jej nic nebrzdilo na cestě k úspěchu, jeho otec, programátor, pro něj a další vytvořil ozvučený webový portál FriendlyVox.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Pomocí několika málo kláves si tak lidé se zrakovým postižením bez problémů „přečtou“ noviny, zjistí, jaké bude zítra počasí nebo se dostanou k informacím o jízdních řádech vlaků a autobusů. Služby portálu mohou nevidomí v Brně využít například v Mahenově nebo Moravské zemské knihovně.

„Celý život s manželkou pomáháme našemu nevidomému synovi překonávat bariéry, aby mohl rozvíjet své nadání a schopnosti. Pracovat s ozvučeným počítačem bylo jedním z klíčových momentů, díky kterému se Honzovi otevřela cesta ke kvalitnímu vzdělání a následně k pracovnímu uplatnění,“ říká Vladimír Jareš.

Podle něj je práce s počítačem pro nevidomé důležitá, ale také velmi obtížná. „Pokud takový člověk nemá ve svém okolí někoho, kdo by mu poradil, možnosti použití počítače se mu velmi zužují,“ přemítá Jareš.

Díky sbírce za podpory nadačního fondu Světluška zpřístupnil internet nevidomým a slabozrakým v knihovnách. „K tomu, aby mohli v životě normálně fungovat, je potřeba, aby se dostali ke stejným informacím a měli stejné možnosti jako lidé, kteří vidí dobře. Podpora projektu FriendlyVox, jenž lidem se zrakovým postižením umožní využívat počítač a internet i ve veřejných knihovnách, je proto logická,“ podotýká organizátor sbírky Přemysl Filip.

Snadné ovládání

Portál je navržen pro potřeby uživatelů, kteří nemohou při práci s počítačem používat obrazovku a myš.

„Jeho ovládání je tak snadné, že jej po chvíli zvládnou i lidé, kteří s počítačem běžně nepracují. Nemusí si pořizovat nic speciálního, stačí jim pouze nainstalovat si internetový prohlížeč Google Chrome. FriendlyVox se tak liší od jiných programů, které na své uživatele kladou značné nároky. Takové jsou schopní zvládnout jen někteří zrakově postižení, vesměs z řad mladší generace s pozitivním vztahem k výpočetní technice,“ tvrdí Jareš s tím, že do budoucna by se jim mohly díky FriendlyVox otevřít i sociální sítě.

Syn Honza používá internet na denní bázi, při plánování koncertů, sledování YouTube a dění kolem, díky programu také dokončil jako první nevidomý student v historii pražskou konzervatoř. Ze základů vybudovaných na lidových písničkách se postupně vyprofiloval jako zpěvák a klavírista s širokým repertoárem zahrnujícím populární skladby českých i světových autorů.

Autor: