Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Netradiční zážitky pro celou rodinu nabídne májový víkend ve Valašském muzeu

  8:22
Velkým redykem ožije po dvou letech areál Valašské dědiny, děti se mohou těšit na zbojnický muzikál a k 20. výročí otevření historické poštovny se uskuteční filatelistická burza.

Velký redyk ve Valašské dědině | foto: Impuls.cz

Májovou procházku Valašskou dědinou zpestří návštěvníkům v sobotu 20.května 2017 program Velký redyk s ukázkou tradičních jarních prací a výhonem ovcí.

„Návštěvníci se mohou těšit na hospodyně a hospodáře v jednotlivých vybraných objektech muzea. Při povídání se jim mohou dívat pod ruce a přesvědčit se tak, jaké práce museli naši předci ještě v nedávné minulosti dělat. Dříve se jednalo o běžné činnosti, v současné době se povětšinou již vytratily. Některé z činností si mohou i sami návštěvníci vyzkoušet,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

K vidění bude stloukání másla, odstřeďování mléka, tlačení tvarohu či pečení tzv. šrotových pagáčů. Potkáte hospodáře, jak naklepává kosu, vyplétá plot z proutí a vyrábí provazy, a také hospodyni, která bělí prádlo na louce a která vás seznámí s okolními rostlinami. Na podsíňku pak potkáte šikovné řemeslníky, např. výrobce zvonců, košů, dřevěných nádob a náčiní.

Ovce Valašky musí shodit hustou a těžkou zimní vlnu. Na stánisku z Rákošového bude předváděna stříž ovcí a celý proces zpracování ovčí vlny až po výrobu tzv. ubíraných punčoch metodou zvanou plstění. Zejména děti potěší kování koní v kovárně a mláďata různých plemen oveček. Ke koupi zde také budou domácí ovčí produkty a výrobky.

V rámci doprovodného programu se představí folklorní seskupení – GRÚNIK z Ostravice s pásmem pasteveckých písní. Ukážeme si také výrobu sýra a odborníci z rožnovské zemědělské školy provedou bonitaci ovcí. Neméně lákavou podívanou bývá práce pasteveckých psů s leckdy tvrdohlavým stádem ovcí Valašek.

PROGRAM – Velký redyk:

* 9.00 – otevření areálu

* cca 10.30 – 11.15 - 1. výhon ovcí, v návaznosti vystoupení folklorního seskupení „GRÚNIK“, ukázky výroby sýra, bonitace ovcí, práce s pasteveckými psy

* cca 14.00 – 14.45 - 2. výhon ovcí

* 17.00 – závěr akce

V průběhu dne oživené chalupy, ukázky tradiční rukodělné výroby, ochutnávky tradičních valašských pokrmů, jarní práce, drobný prodej domácích produktů a další

Upozornění: čas výhonu ovcí se může mírně lišit, případná změna bude avizována

Další víkendové akce:

* V sobotu 20. května 2017 od 15.00 se mohou malí návštěvníci těšit na zbojnický muzikál „Malované na skle“, který představí divadlo Bodlák z Bernatic nad Odrou v Janíkově stodole v Dřevěném městečku.

* V neděli 21. května 2017 proběhne 2. valašská filatelistická a sběratelská burza, která nabídne výběry známek z celého světa (cizina, Československo, námětové známky), pohlednice a celistvosti, mince, medaile aj. V omezeném rozsahu i dopisnici (výplatní hodnota A), obálku se soukromým přítiskem, známku s přítiskem na kuponech, příležitostnou R – nálepku a pamětní list – vše vydané u příležitosti 20. výročí otevření historické poštovny ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Akce se koná od 8.00 – 14.00 v konferenčním sále Sušáku, 2. patře.