Výzkum v národním parku České Švýcarsko odhalil další dva druhy netopýrů

  0:08
Dva nové druhy netopýrů objevili odborníci v Národním parku České Švýcarsko. Jde o netopýra obrovského a netopýra jižního. V Českém Švýcarsku se tak prokázal výskyt už 24 z celkových 27 druhů těchto létajících savců žijících v Česku a park s unikátním kaňonem řeky Labe se tím zařadil mezi druhově nejbohatší netopýří oblasti republiky.

Netopýr jižní se řadí mezi nejmenší druhy evropského kontinentu a žije v blízkosti lidských staveb. Národní park České Švýcarsko se stal nejsevernějším místem výskytu tohoto druhu v zemi. | foto: Tomáš Bartonička

„Po úspěchu v letech 2016 a 2017, kdy jsme potvrdili u Labského kaňonu výskyt tří nových druhů, netopýra alkathoe, netopýra barvitého a netopýra Saviova, jsme náš další výzkum více zaměřili právě na tuto lokalitu, kde byla největší šance objevit i netopýra obrovského a netopýra jižního,“ řekl ředitel parku Pavel Benda.

Ornitologové totiž tušili, že se tyto druhy mohou v parku vyskytovat, ale až donedávna se jim na ně nepodařilo narazit. Pomohly jim až speciální detektory zaznamenávající ultrazvukové echolokační signály netopýrů.

„Tento výzkum umožňuje dokladovat druhy netopýrů, s nimiž jsme se během tradičních metod výzkumu doposud nesetkali,“ přiblížil Jakub Juda, vedoucí oddělení veřejných vztahů správy národního parku.

K tradičním metodám patří odchyty do sítí, kontroly letních kolonií na půdách, kontroly zimovišť či náhodné nálezy zraněných nebo uhynulých druhů netopýrů.

Netopýr obrovský je největším netopýrem Evropy a v Česku se občas vyskytoval na severní Moravě. Rozpětí jeho křídel dosahuje až 46 centimetrů, čímž téměř o 10 cm převyšuje rozpětí křídel u netopýra velkého.

Uvádí se, že je schopen kromě hmyzu a bezobratlých, jimiž se živí všichni čeští netopýři, ulovit také menší druhy ptáků.

Netopýr jižní se naopak řadí mezi nejmenší druhy evropského kontinentu a žije v blízkosti lidských staveb. Národní park se stal nejsevernějším místem výskytu tohoto druhu v zemi.

Za hojnost netopýrů České Švýcarsko vděčí pestrosti krajiny. Podle Bendy je ale minimální šance, že by se podařilo najít zbylé druhy.

„Zbývají nám tři druhy a ty jsou v Česku mimořádně vzácně i nepravidelně. Vyloučit to ale nelze,“ dodal Benda.