Neplodné páry atakují reprodukční kliniky!

  15:00
Na lidi přichází jaro. Týká se to i neplodných párů, které právě pod vlivem přírody atakují reprodukční kliniky. Rostou s tím i čekací doby.

Štěpán Machač, vedoucí lékař olomoucké IVF Clinic | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na lidi přichází jaro. Touhu po potomkovi v lidech vyvolává počasí a jarní optimismus. Podle specialisty ostravské reprodukční kliniky Štěpána Machače se do ordinace na jaře objednává až o 30 procent víc párů, než v jiných obdobích roku. „My jsme na to připravení, protože je to tak prakticky každý rok. Takže lékaři si nemůžou vzít v květnu až červnu dovolenou a musejí to nechávat až na červenec. Totéž platí pro dobu před Vánocemi. V říjnu a listopadu musí být všichni v práci.“

Kvůli zvýšenému zájmu se prodlužují také čekací doby. „Někdy se čeká až 6 týdnů, což je dlouho. Optimální čekací doba je 2 – 4 týdny, protože tak dlouho jsou lidé ještě ochotní čekat,“ doplňuje Machač. Naopak volněji na klinikách mívají na přelomu roku a o letních prázdninách.

Že je za zvýšeným zájmem skutečně jaro a příroda, to potvrzuje sexuolog Pavel Turčan. „Muži mají v zimních měsících sníženou hladinu testosteronu. Jakmile začne být sluníčko, jaro a delší dobu světlo, tak se nám toho testosteronu tvoří více a pak jsme trochu živější a máme víc chutí na různé věci.“ Další nárůst pacientů pak nastává v září a říjnu. Tam už je ale důvodem spíš snaha přivést na svět potomka v novém roce.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: