Druzí nejhorší v republice. Jihočeští otcové neplatí alimenty

  14:10
Neplacení výživného na děti patří mezi nejčastější trestné činy v regionu. Jen loni řešili krajští policisté 998 trestních oznámení. Větší podíl neplatičů alimentů je v Česku jen v Ústeckém kraji.

Ani hrozba exekuce či vězení nepřinutí tisíce neplatičů alimentů v regionu, aby se podíleli na výživě svých dětí. O „zapomnětlivých“ rodičích, většinou otcích, se mohou zájemci prakticky denně dočíst v krajské policejní svodce.

Zarážející na těchto případech je, jak dlouho na své nezletilé děti peníze neposílají. Z případů obviněných Jihočechů ze zanedbání povinné výživy za posledních čtrnáct dní vyčnívá například 36letý otec z Českokrumlovska, který neplatí na své dvě děti od září 2011 a za tu dobu dluží na výživném 175 tisíc korun. Na šestimístnou částku se vyšplhaly i nezaplacené alimenty 40letého otce ze Strakonicka, který dluží od listopadu 2013 na výživu svých dětí nejméně 112 tisíc korun.

Pokud takovým jednáním neplatič úmyslně vystaví vyživovanou osobu nebezpečí nouze, hrozí mu za trestný čin zanedbání povinné výživy podle krajského policejního mluvčího Miroslava Doubka až tři roky vězení. Přitom o trestný čin zanedbání povinné výživy jde už po dobu delší než čtyři měsíce neplacení alimentů.

Jen za loňský rok řešili jihočeští policisté 998 případů zanedbání povinné výživy, v roce 2014 jich bylo 1 025 a v roce 2013 celkem 1 077. Když Asociace neúplných rodin porovnala loňskou policejní evidenci se statistikou neúplných domácností v jednotlivých krajích, zjistila podíl dlužníků alimentů na 1 000 neúplných domácností.

Skutečný počet je ještě vyšší

A Jihočeši dopadli v tomto srovnání nelichotivě: se 30 dlužníky na tisíc neúplných domácností v regionu patří na druhé místo v krajích, kde se nejméně platí výživné. Neslavné prvenství má Ústecký kraj s podílem 32 dlužníků, naopak nejlépe je na tom Praha se 13 dlužníky. Jihočeši vysoko předčili i republikový průměr se 21,5 dlužníka na tisíc neúplných domácností.

Skutečný počet neplatičů je však podle Asociace neúplných rodin výrazně vyšší, než uvádí policejní statistiky, v některých krajích až dvojnásobně. Proto spustila pro matky a otce na webu vasevyzivne.cz možnost efektivního bezplatného vymáhání alimentů. Každému samoživiteli, který se tam obrátí, navrhne její konzultant nejvhodnější řešení.

Podle Hany Grögerové z oddělení sociálně-právní ochrany dětí na táborské radnici je to dobrá zpráva pro samoživitele, ale i lidi, kteří s nimi pracují. I ve velkých městech totiž žije řada rodičů, kteří neumějí sami bránit zájmy své i svých dětí.

„Matky, ale někdy i otcové se na nás obracejí, co mají dělat, když jim druhý partner nepřispívá na výživu dětí. Je pravda, že tu máme případy, kdy dlužníci alimentů neplatí dlouhodobě. Každý potřebuje jinou pomoc – měla jsem tu tatínka a tam jsem sepisovala návrh na exekuci na dům. Nebo když podáváme návrh na zahájení trestního stíhání, chceme po policii, aby zjistila, zda otec pracuje, že bychom výživné vymáhali sami,“ popsala Grögerová.