Nenávist k běžencům trvá ve světe i v Česku

  9:11
Ve světě přetrvává nenávist k běžencům, platí to i pro Českou republiku. Podle výroční zprávy organizace Amnesty International toho politici využívají k posílení svých pozic. Organizace v Česku naopak ocenila zavedení povinné školní docházky ve školkách a snahu začlenění hendikepovaných dětí do běžných škol.

Syrská rodina žije v táboře v hangáru číslo 2 už dva měsíce. | foto: Zdeňka Trachtová, iDNES.cz

Podle generálního tajemníka Amnesty International Salila Shettyho se v loňském roce stalo celosvětovým nebezpečím vyvolávání strachu. Politici beze studu a aktivně legitimizují všechny druhy nenávistné rétoriky a politiky. Současná politika pak podle něj beze studu propaguje nebezpečné myšlenky že někteří lidé jsou lidmi méně, než jiní.

Hlavními terči nenávistné politiky jsou dnes uprchlíci. Amnesty International ve své zprávě například upozornila například na pokračující demonstrace v České republice namířené proti migrantům a na postoj prezidenta Miloše Zemana, který vytrvale označuje uprchlíky za hrozbu.

Organizace také připomíná i loňské útoky proti lidem, kteří se právům uprchlíků věnují. Jako příklad uvádí žhářský útok na sociální centrum Klinika v Praze, které mimo jiné pořádalo sbírku oblečení pro uprchlíky nebo posprejování podniků zapojených do protinenávistné kampaně Hate Free nacistickými symboly a výhružnými nápisy.

Amnesty International varovala před tím, že pokud bude vyvolávání strachu pokračovat, postihne i další skupiny lidí, ať už na základě rasy, víry, národnosti nebo pohlaví. Podle Shettyho se přiblížíme k okraji bezedné propasti, pokud se přestaneme dívat jeden na druhého jako na lidské bytosti se stejnými právy.