Stipendia pomohla. Do nemocnic ve Zlínském kraji míří mladí lékaři i sestry

  9:00
Plán Zlínského kraje na získávání zdravotnického personálu má první konkrétní výsledky. Přímo ze školy přijde do krajských nemocnic jedenáct lékařů a osm sester. Hejtmanství láká mladé zdravotníky na stipendia, rozdá jim až tři miliony korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Například budoucí psycholog Ondřej Vávra dostal nabídku přijmout stipendium a získat jisté pracovní místo v době, kdy byl na stáži v Uherskohradišťské nemocnici. Mnoho času na rozhodnutí nepotřeboval. „Bylo to spontánní rozhodnutí, neváhal jsem,“ řekl Vávra, který bydlí přímo v Hradišti.

Nabídka se totiž týká i nelékařských profesí a Vávra tak je jedním ze studentů, které se podařilo přesvědčit, aby začali pracovat v některé nemocnici ve Zlínském kraji. V regionu totiž zdravotnický personál schází dlouhodobě.

Krajský úřad proto začal studentům středních i vysokých škol zdravotnických oborů nabízet stipendium a na oplátku si je zaváže ke čtyřletému pracovnímu poměru. V rozpočtu na to má 1,5 milionu korun, každá ze čtyř krajských nemocnic spolu se soukromou ve Valašském Meziříčí může dostat až 300 tisíc korun.

Když přidají stejný díl z vlastních peněz, mohly by mít každý rok o 24 zdravotních sester nebo 12 lékařů více. Pro budoucího lékaře je připraveno 50 tisíc korun na rok, pro nelékařské obory polovina.

V Hradišti a Kroměříži získali studenty posledních ročníků

Už během loňska využily novinku Uherskohradišťská a Kroměřížská nemocnice. „Velký nedostatek personálu to sice neřeší, ale na druhou stranu každá nová zdravotní setra je velká pomoc,“ řekla Lenka Mergenthalová, ředitelka nemocnice v Kroměříži, kde našli na školách dva budoucí lékaře a tři sestry.

V Uherském Hradišti jde o devět lékařů a pět zdravotníků. Přijdou na pozice lékaře na oddělení ARO, infekční oddělení, nefrologii, internu, chirurgii a ortopedii. Přibudou i všeobecné sestry, psycholog, radiologický asistent a zdravotní laborant.

„Ve všech případech jde o studenty posledních ročníků, takže po absolvování už brzy nastoupí do zaměstnání,“ vysvětlila mluvčí krajských nemocnic Dana Lipovská.

Přestože řada studentů napříč obory směřuje po dokončení školy spíše do Prahy nebo větších měst jinde v republice, nechybí ani patrioti. I zmíněný mladý psycholog Vávra se po studiích v Olomouci vrátí do rodného města.

„Myslím, že to má více výhod. Nemusím si hledat zaměstnání sám, vím, do čeho jdu, a mám už teď jistotu na nejbližší roky. Navíc co se týče psychologické péče, náš region je trochu upozaděný a lidé jezdí spíš jinam,“ popsal Vávra.

Nad Prahou vůbec nepřemýšlel. „Zdá se mi, že tam směřují všichni a menší regiony jsou o tento obor ochuzené, což je škoda,“ dodal.

V kraji schází 160 zdravotních sester a pomocného personálu

Nový personál budou mít i ve Vsetíně, přestože tady krajská stipendia nepomohla. „Měli jsme sice zájemce, ale viděli jako problém, že mají v pracovním poměru zůstat takovou dobu. Další zase pocházeli ze Slovenska a na ně se program nedal použít,“ podotkla ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková.

Proto si vytvořili vlastní podmínky, které byly flexibilní a stipendijní nabídka se dala „ušít na míru“. Také peníze vyplatila nemocnice z vlastních zdrojů.

S nabídkami na školách neuspěla loni pouze Nemocnice T. Bati ve Zlíně. V té však od jara funguje nové vedení a chce se víc snažit. „Máme tady zajímavé obory, které studenti jinde v kraji nenajdou. I to by je mohlo zaujmout,“ věří zlínský šéf Radomír Maráček.

Právě nabídka oborů je pro absolventy při rozhodování o pracovním místě hodně důležitá. Podle zkušeností uherskohradišťského ředitele Petra Sládka, který na lékařské fakulty jezdí lákat studenty už delší dobu, ale hrají roli rovněž prostředí regionu, výše platu, zaměstnanecké benefity nebo renomé nemocnice.

Když se naše studentky mají rozhodovat mezi Zlínem a Prahou, obvykle vítězí druhá varianta. Je to i tím, jaké jméno tam nemocnice mají,“ uvedl ředitel zlínské Střední zdravotnické školy Hynek Steska.

Ve Zlínském kraji nyní schází 160 zdravotních sester a pomocného personálu. Chybí také jednotky lékařů na urgentní příjem, radiologii, kožní oddělení, chirurgii, interní kliniku nebo do laboratoří.

Autor: