Kromě nové zlínské nemocnice slibuje kraj investovat i do okresních

  14:02
Do menších nemocnic plánuje Zlínský kraj investovat stovky milionů korun. Jestli na ně bude dostatek financí vzhledem k připravované stavbě nové nemocnice ve Zlíně, však zatím není jisté.
Liberecká nemocnice si pořídila druhou magnetickou rezonanci, špičkový přístroj...

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Při setkání s veřejností k zamýšlené stavbě nové nemocnice to byla nejčastější námitka. Jak a v jakých podmínkách nás budou léčit v Uherském Hradišti, Kroměříži nebo Vsetíně, když všechny peníze půjdou do Zlína?

Hejtman Jiří Čunek, který debaty pořádal, částečnou odpověď přinesl. „Kvůli nové nemocnici se život v kraji určitě nezastaví,“ ujistil.

Otázkou je, jestli to kraj finančně opravdu zvládne. Stavby v okresních nemocnicích, které přijdou na řadu nejdříve, totiž dávají dohromady téměř půl miliardy korun. Když k nim připočteme další, o kterých hejtman mluví, částka o pár set milionů naroste.

Přitom ve stejné době má začít stavba nebo rekonstrukce stávající nemocnice ve Zlíně, což znamená dalších osm nebo deset miliard. Kraj by tedy měl v jednom období splácet nemalý úvěr, šetřit a zároveň stavět.

Navíc se zvýší i náklady na železniční dopravu o zhruba 300 milionů korun.

Náměstek Jiří Sukop, který je zodpovědný za ekonomiku kraje, s takovým finančním výhledem nesouhlasí.

„Pokud bude schválený investiční záměr nové nemocnice, je téměř jisté, že bude muset dojít k přehodnocení záměrů v okresních nemocnicích,“ upozornil.

Už teď putují peníze třeba do Kroměříže na magnetickou rezonanci. Aktuálně je jen v Hradišti a Zlíně, ale kraj ji chce mít ve všech okresních nemocnicích.

Přístroj patří k nejsložitějším a nejdražším v oblasti zobrazovacích metod. Lékaři díky němu snadněji odhalí cévní mozkovou příhodu, roztroušenou sklerózu, rozsah rakoviny, vyhřezlou ploténku či různá onemocnění páteře. Vyjde na 25 milionů, stavba nové budovy, do které bude umístěný, téměř na sto milionů

Hejtman chce, aby stejnou možnost měli také pacienti ve vsetínské nemocnici a nákup magnetické rezonance plánuje i tam. Starý interní pavilon čeká v příštím roce demolice a na stejném místě má vyrůst nový chirurgický pavilon. Projektanti připravují na příští rok také vybudování hemodialýzy za 70 milionů korun.

„V plánu je i stavba iktového centra, které se specializuje na léčbu cévních mozkových příhod,“ konstatoval Čunek.

Potřeba jsou i opravy

V Hradišti takové vybavení mají už osmý rok. Díky dlouhodobě dobrému hospodaření je tato nemocnice schopna si sama vzít úvěr a ušetřit kraji peníze. Hotový má projekt na rekonstrukci plicního oddělení, která začne ještě letos. Velké opravy čekají i bývalou internu. Na obě akce bude dohromady potřeba asi 400 milionů korun. Za padesát milionů chce nemocnice opravit i kuchyni a jídelnu.

V současné době vybírá kraj také projektanta, který navrhne rekonstrukci operačních sálů v Kroměříži. Jde o investici za téměř sto milionů korun.

Stropní konstrukce a vzduchotechnika totiž nejsou v dobrém stavu. Sály slouží pro chirurgii, urologii, ortopedii, oftalmologii, otorinolaryngologii i pro gynekologii a porodnictví.

„Počítalo se i s tím, že se v areálu postaví nový centrální příjem. To už teď neplatí?“ dotazoval se jeden z návštěvníků nedávného setkání v Kroměříži. Podle hejtmana je tato investice stále v plánu a na řadu by měla přijít za dva tři roky.

„V plánu může mít kraj řadu věcí, ale řekl bych, že všechny nejsou ufinancovatelné,“ upozornil opoziční zastupitel Svobodných a Soukromníků Tomáš Pajonk.

Kromě investic totiž budou v okresech potřeba i opravy. Na ně kraj letos plánuje dvacet milionů korun. Dalších téměř 200 milionů budou stát rekonstrukce a opravy v krajském Zlíně.

„Jde o nutné investice na havarijní stav, vylepšení komfortu pro pacienty a nezbytné opravy, například transfuzní stanice,“ vysvětlil ekonomickoprovozní náměstek nemocnice Vlastimil Vajdák.

Pro své zaměstnance postaví nemocnice mateřskou školu za 40 milionů korun. Další desítky milionů půjdou na rekonstrukci zastaralé elektroinstalace na několika odděleních, na přesun hematologicko-transfuzního, otevření půjčovny zdravotních pomůcek nebo novou ambulanci paliativní péče.

Autor: