Chrápání mohou pacienti monitorovat doma, nemocnice jim půjčí přístroj

  17:54
Skoncovat s chrápáním teď mohou pacienti pelhřimovské nemocnice i doma. Dříve museli kvůli diagnostice dojíždět do specializované spánkové laboratoře. Nyní jim nemocnice nabízí elegantnější řešení. Plicní ambulance jim může zapůjčit přístroj, který umožňuje celonoční monitorování spánku.

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

„V naší ambulanci nabízíme zapůjčení tohoto screeningového přístroje domů. Zaznamenává všechny odchylky během spánku a my pak provedeme následné vyhodnocení pořízeného záznamu. Velkou výhodou je, že je pacient ve svém domácím prostředí,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Petra Černo.

Nový přístroj umožňuje odhalit závažné poruchy dýchání, k nimž během spánku může docházet.

„Sledujeme zejména dechový průtok, saturaci krve kyslíkem a zvukové fenomény, tedy chrápání. Cílem je především odpověď na otázku, zda se jedná o ronchopatii - tedy chrápání bez dalších komplikací, nebo syndrom spánkové apnoe (porucha dýchání projevující se zástavou dechu - pozn. red.). Případně můžeme určit její závažnost,“ sdělila vedoucí lékařka pneumologie Lucie Rejzková.

Běžné chrápání je „kosmetickou“ záležitostí, která pouze jako zvukový fenomén obtěžuje buď samotného pacienta, nebo jeho nejbližší okolí. Neohrožuje však jeho zdravotní stav. Mnohem závažnějším projevem doprovázejícím chrápání jsou právě apnoické pauzy.

Jedná se o krátkodobé zástavy dýchání trvající déle než 10 sekund, při nichž dochází k uzávěru hltanu a vzduch přestane proudit do plic. U pokročilejšího onemocnění se tyto stavy mohou opakovat i víc než desetkrát za hodinu.

„Následkem takto nekvalitního spánku se pacient budí ráno unaven, s pocitem nevyspání, s bolestí hlavy, suchostí v ústech a krku, špatnou náladou a časem až depresivními stavy. Během dne se pak u něj vyskytuje únava, poruchy koncentrace a myšlení. Poruchy mohou postupně vést také ke vzniku závažných, zejména kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou hypertenze, arytmie, angina pectoris, infarkt myokardu či cévní mozková příhoda,“ připomíná Černo.

Na základě této diagnostiky se pak problém řeší zpravidla chirurgicky na odděleních ORL.