V třebíčské nemocnici se otevírá nový pavilon pro hemodialýzu a LDN

  17:20
V třebíčské nemocnici začíná fungovat nově zrekonstruovaný pavilon G. V rozšířené šestipatrové budově na pacienty čekají pokoje s klimatizací a televizory, s moderními polohovatelnými lůžky, novým nábytkem a celkově zvýšeným komfortem. Stavební práce v areálu nemocnice ovšem ani zdaleka nekončí.

V třebíčské nemocnici se dnes otevírá po nákladné opravě pavilon G. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ostrý provoz naběhne postupně od 1. do 4. října. Své místo zde najde několik oddělení, mimo jiné i hemodialýza.

„Ta se původně nacházela ve vile, ale byla daleko od lékařů, interny i ARO. V případě akutního problému u pacienta byl jeho přesun po areálu složitější,“ říká šéfka nemocnice Eva Tomášová, proč je teď hemodialýza blíž.

Do objektu se vrací také léčebna dlouhodobě nemocných s 20 lůžky. Umístěno tu bude rovněž deset lůžek pro jednodenní chirurgii.

„Zde budeme pečovat o pacienty po jednoduchých ortopedických, gynekologických a urologických zákrocích v lokální nebo celkové anestezii,“ popisuje Tomášová.

Rekonstrukce budovy G odstartovala na počátku letošního roku. „Bylo nutné změnit dispozice jednotlivých pater. Nejnáročnější byly zásahy do střechy. Ta se musela rozebrat, protože budova je rozšířena o šesté podlaží, kde se nachází vzduchotechnika,“ připomíná ředitelka špitálu.

Obnova oddělení byla příležitostí k zakoupení moderní techniky

Celková obnova jednotlivých oddělení byla v některých případech příležitostí k zakoupení nové zdravotnické techniky a pomůcek.

„Například pro dialýzu máme novou úpravnu vody, pro stanici lůžkového oddělení chirurgických oborů zase centrální monitorace, dávkovače a infuzní pumpy. Pořídili jsme například i nové laryngoskopy, ambuvaky, svítidla nebo chladničky na léky,“ vypočítává Tomášová.

Stavební práce v třebíčské nemocnici však zprovozněním pavilonu G zdaleka nekončí. Vizuálně nejvýraznějších změn se areál dočká v nadcházejících měsících. Začátkem října začne bourání staré budovy ředitelství, přes kterou pacienti vstupují do areálu nemocnice.

„Budovu R si firma převezme 8. října a začnou odstrojovací práce. Od 12. října se rozjede samotné bourání, které bude završeno o víkendu 13. a 14. října,“ informovala mluvčí nemocnice Eva Fruhwirtová.

Návštěvníkům nemocnice to přinese jistá omezení. Řidiči budou muset důkladněji sledovat dopravní značení. Zbouraná budova se bude objíždět, ale průjezd areálem má být zachován.

„Pěší budou využívat chodník, který vede k plotu nemocnice. Tam bude pro ně přichystána dřevěná lávka,“ dodala mluvčí. Po těchto úpravách se hlavním vstupem do nemocnice stane pavilon pro matku a dítě.

Stavební práce v areálu nemocnice budou pokračovat do roku 2020

Aktuálně se pracuje i v západní části pavilonu O, kde bude urgentní příjem a magnetická rezonance.

„Ze stavebních prací je ještě potřeba dokončit radiologické pracoviště a vchody na urgentní příjem pro pěší i pro záchranáře. Urgentní příjem zahájí provoz od 1. ledna 2019,“ podotkla ředitelka Tomášová.

Investorem velké modernizace třebíčské nemocnice je Kraj Vysočina. Náklady na celý komplex, zahrnující i nový pavilon chirurgických oborů, jsou 499 milionů korun - tedy téměř půl miliardy. Stavební práce mají pokračovat až do roku 2020. Další přestavba se bude týkat budovy operačních sálů.