Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

  6:08
Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán na doplnění chybějících českých zdravotních sester sestřičkami z východu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal SváčekMF DNES

„Všechno bylo připravené. Měli jsme pro ně zajištěno ubytování, domluvený jazykový kurz na Karlově univerzitě. Od všech sester jsme měli ověřené jejich diplomy, které měly naše úřady uznat. Vymysleli jsme i způsob, jak budou posílat vydělané peníze rodinám na Ukrajinu, aby peníze neskončily u ukrajinských výběrčích, kteří tu působí. Už měly odjet, ale chybělo jedno hloupé razítko,“ neskrývá rozčarování generální ředitel krajské nemocnice Luděk Nečesaný.

Odjezd sester zhatilo ministerstvo zdravotnictví. To sice příjezd sester z Ukrajiny podporuje, podle něj ale má jít o hotové zdravotní sestry.

„To asi někdo upadl na hlavu. Protože hotová zdravotní sestra z Ukrajiny podle české legislativy je až v momentě, kdy udělá u nás odbornou a především jazykovou zkoušku z češtiny. Jak tohle může udělat na Ukrajině?“ ptá se Nečesaný.

Liberec přitom není jediný. O sestry z Ukrajiny mají zájem i další české nemocnice. Problém si teď přehazují mezi sebou ministerstva zdravotnictví a zahraničí. Vše se aktuálně točí kolem kvót na počty pracovníků z Ukrajiny.

Ty jsou totiž dlouhodobě překročené. Projekt zdravotních sester měl sice dostat výjimku, to znamená, že by sestry dostaly pracovní povolení nad rámec stanovených kvót, zatím se tak ale nestalo.

Sobotka věří v pomoc nové vlády

Krajský náměstek pro zdravotnictví Přemysl Sobotka to kritizuje.

„Považuji za dramatickou chybu, že ministerstva se brání něčemu, co se nazývá migrace a vůbec nechápou, že migrace z Ukrajiny je něco jiného než z arabského světa. Tak jako od nás odcházejí sestry a doktoři na západ, tak z východu přijdou zase k nám. Věřím, že nová vláda se zachová racionálněji,“ uvedl Sobotka.

Liberecké nemocnici chybí dlouhodobě třicet až čtyřicet sester. Sehnat nové se nedaří ani přes motivační příspěvky ani navýšením mezd.

Průměrný hrubý plat sestry v krajské nemocnici v Liberci a Turnově je téměř 38 000 Kč, což je nejvíc ze všech zdravotnických zařízení v kraji. Je to ovšem vykoupené množstvím nočních a víkendových služeb.

„Sestry z Ukrajiny měly u nás zprvu jen pomáhat našim sestrám. Teprve po pěti měsících až by složily jazykovou zkoušku, by z nich byly regulérní sestry. Pokud by zkoušku neudělaly, zůstaly by jako pomocný personál nebo by se vrátily domů,“ řekl Nečesaný.

Platy na Ukrajině jsou nízké

Nábor sester probíhal ve Vinnycji, se kterou má Liberecký kraj družbu. Úroveň vzdělání v humanitních oborech je tam velmi vysoká. Je tam několik zdravotnických škol i fakulta medicíny.

„Ve vzdělávání sester využívají na Ukrajině podobné postupy jako u nás. Platy jsou tam ale velmi nízké a absolventi nemají téměř žádné uplatnění,“ uvedla ředitelka ošetřovatelské péče krajské nemocnice Marie Fryaufová.

I proto byl zájem tamních sester o odchod do Liberce veliký. Vedení nemocnice doufá, že projekt, který se připravoval víc než rok, nenechají ministerstva vyšumět. České sestry totiž není kde brát.