Rodičky po císařském řezu zbaví lékaři bolesti zablokováním nervů

  17:56
Ženám po císařském řezu uleví v havlíčkobrodské nemocnici od bolesti novou technikou anestezie. Spočívá v zablokování nervů. Podle lékařů je to velice šetrná metoda pro maminky i novorozence, protože do mateřského mléka se nedostanou žádné léky.
Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Nemocnice v Havlíčkově Brodě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Jedná se o ultrazvukem navigovanou blokádu periferních nervů, které procházejí mezi šikmým vnitřním a příčným svalem břišní stěny. Maminky si metodu zvanou TAP blok velice chválí,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Petra Černo.

Kolektiv lékařů na oddělení ARO pod vedením primáře Pavla Longina začal tento typ anestezie používat především na gynekologickoporodnickém oddělení při císařských řezech.

„Do vymezeného prostoru se podá pacientce tenkou jehlou lokální anestetikum. To způsobí výrazné snížení bolestivosti v oblasti operační rány. Tato blokáda působí ve většině případů po dobu 24 hodin i déle,“ popisuje lékař Tomáš Joksch z oddělení ARO.

Výrazně se tím snižuje spotřeba léků proti bolesti. „Udává se snížení o sedmdesát procent,“ tvrdí Joksch.

Lékaři v Brodě od září takto pomohli už dvěma stům rodiček

Podle něj se tím z velké části eliminuje riziko nežádoucích účinků léků. „Tedy nevolnost, zvracení, nepříjemné svědění pokožky hrudníku, břicha či končetin, možnost dechového útlumu a zpomalení činnosti střev. Zároveň umožňuje časnou mobilizaci pacienta z lůžka,“ dodává lékař.

Lékařský výkon se u rodiček provádí na dospávacím pokoji anesteziologickoresuscitačního oddělení, kam jsou ženy po operaci umístěny ke sledování a další léčbě.

„S touto blokádou mají velmi dobrou zkušenost pacientky i zdravotnický personál dospávacího pokoje a gynekologickoporodnického oddělení. Proto se tato metoda postupně stala standardem po zaučení dalších lékařů našeho oddělení. Tento standard jsme schopni poskytovat prakticky čtyřiadvacet hodin denně,“ uvedla Černo.

Od ledna do září roku 2018 byl tento pooperační způsob použit již u dvou stovek pacientek po císařském řezu.