Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

  14:44,  aktualizováno  15:42
Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou. Reagovalo tak na případ poškození zdraví novorozence z letošního června. Personální změny uvnitř nemocnice požadovali krajští politici.

Štěpánka Fraňková povede pardubickou a chrudimskou nemocnici. | foto: Michal Klíma, MAFRA

„Je třeba provést srozumitelné kroky, které pomohou vrátit důvěru veřejnosti v největší zdravotnické zařízení kraje,“ oznámil na svém facebookovém profilu hejtman Martin Netolický (ČSSD).

„Důvodem odvolání byla nespokojenost s manažerským řízením a snižující se kredibilita Pardubické nemocnice,“ uvedlo ve svém prohlášení představenstvo Nemocnice Pardubického kraje.

Žena z Vamberka nakažená streptokokem na začátku června předčasně porodila v pardubické nemocnici. Lékaři na dětském oddělení podle dostupných informací neudělali včas testy na zjištění přítomnosti streptokoka v krvi novorozence. Infekci odhalili příliš pozdě.

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Antibiotika nasadili až ve chvíli, kdy se dítě ocitlo ve stavu septického šoku a utrpělo těžké poškození mozku. Rodina nemocnici zažalovala, případ vyšetřuje policie.

Ještě v pátek Štěpánka Fraňková s členy představenstva za zády novinářům oznámila, že kvůli tomuto případu dostali „dotčení“ lékaři výtku. 

„Proběhly pohovory v pracovněprávní rovině, dotčeným lékařům byl vytčen ten možný nesoulad, co se týká doporučeného a realizovaného odborného postupu,“ uvedla Fraňková.

Výtku dostal i primář dětského a novorozeneckého oddělení Marian Šenkeřík za to, že o události vedení nemocnice neinformoval.

Po jednání představenstva s politiky ale bývalá primátorka Pardubic ve funkci končí. Zatím není jasné, zda se na svém místě udrží i primář dětského oddělení. Za něj se totiž postavili někteří zdravotníci z pardubické nemocnice.

„Obdržel jsem sice petici lékařů proti odvolání primáře, na druhé straně ovšem stojí v sázce pověst a kredibilita zařízení navenek. Jako zástupcům občanů kraje nám záleží na poskytování kvalitní, dostupné zdravotní péče ‚lege artis‘,“ uvedl Netolický s tím, že další opatření budou následovat tak, aby se situace urychleně vrátila do normálu.

Ministerstvo zdravotnictví pošle do pardubické nemocnice kontrolu

Ministerská kontrola se zaměří na kvalitu péče v porodnici a na novorozeneckém a dětském oddělení. "Je potřeba udělat vše pro to, aby se takové případy již neopakovaly," uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Hejtman Netolický chce zjistit, co přijetí pacientky v Pardubické nemocnici předcházelo. "Proč občanka Vamberka z Královéhradeckého kraje nebyla ani vyšetřena ve své spádové nemocnici v Rychnově nad Kněžnou? Proč Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje pacientku nepřevezla do spádové Fakultní nemocnice Hradec Králové? Proč musela ve vozidle záchranky ujet 108 kilometrů?" ptá se na Facebooku. 

Inicioval proto na tento čtvrtek schůzku, kde by si všechny zainteresované strany měly vyměnit informace, co se vlastně stalo.

(ČTK)