Nemocnice v Náchodě mění náměstky, mají zvládnout přestavbu a zlepšit vztahy

  17:14
Oblastní nemocnice v Náchodě vymění dva manažery. Od března sem nastoupí lékař Ladislav Tichý jako nový náměstek pro léčebnou péči a Martin Kyntera jako personální šéf. Za úkol mají provést špitál obdobím výstavby nového pavilonu za 1,3 miliardy korun a udržet zdravotníky.

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019). | foto: Lukáš Urban

Dalším velkým úkolem bude obrousit hrany mezi personálem, vedením špitálu, holdingu i kraje.

Noví spolupracovníci mají posílit tým ředitelky Ivany Urešové, která je v čele nemocnice od srpna 2017. Ta se po stížnostech rychnovských primářů zbavila bývalého náměstka pro léčebnou péči k poslednímu prosinci a byť hlavně od občanských demokratů v krajské koalici znělo, že by měla skončit i ona, ve funkci zůstává.

Nechuť nad setrváním ředitelky Urešové vyjádřili přitom v úterý podle ČTK hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) a také krajský radní Martin Červíček (ODS).

„Očekáváme od náchodské nemocnice kvalitní, dostupnou a efektivní péči. Mám radost, že se tady sešel tým, který může nemocnici posunout dál. Jsme v období, kdy je velice těžké udržet lékařské a sesterské týmy, protože se tvoří řadu let a rozbít je je velice jednoduché. Zároveň tu běží mohutná výstavba, na kterou Náchod čekal řadu let,“ poznamenal místopředseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Jiří Řezníček.

Dosavadní vedoucí útvaru personálního řízení a mezd Zuzanu Bílkovou vystřídá Martin Kyntera, který více než 22 let pracoval pro nadnárodní společnost Kimberly-Clark v Jaroměři.

Do nemocnice se po letech vrací hematolog Ladislav Tichý, který už v minulosti byl v jejím vedení. Ten se uvolní z privátní praxe praktického lékaře na půl úvazku.

„V minulosti jsem už byl gestorem výstavby ambulantního pavilonu, takže zhruba vím, co je potřeba ke koordinaci lékařských potřeb a výstavby,“ řekl nastupující náměstek Ladislav Tichý (ČSSD), který chce novou pozici propojit i s působením náchodského radního.

Tichý byl v letech 2009 až 2010 členem představenstva nemocnice, nyní působí ve správní radě Nadačního fondu pro podporu nemocnice.

Bossing se neprokázal

Loni na podzim si primáři z připojené rychnovské nemocnice stěžovali na problematické jednání tehdejšího náměstka pro léčebnou péči Pavla Svobody. Ředitelka Urešová ho nakonec odvolala ke konci roku.

Svoboda opouští náchodskou nemocnici k poslednímu únoru, byť se neprokázalo, že by se vůči podřízeným dopouštěl bossingu, jak na to upozornil na krajském zastupitelstvu senátor Miroslav Antl (nestr. za ČSSD). 

Podle radního pro zdravotnictví Aleše Cabicara (TOP 09) to posoudily dvě nezávislé advokátní kanceláře poté, co se vyjádřila v dotazníku většina primářů z náchodské i rychnovské části nemocnice. Cabicar připouští, že náměstek měl neobvyklý způsob jednání. Sám bývalý náměstek se vyjádřil, že chtěl vést nemocnici k větším úsporám, jenže když sáhl primářům na benefity, oni ho označili za hlavní problém nemocnice.

Podle předběžných údajů loni špitál hospodařil lépe a snižoval ztrátu. Vedení holdingu to přičítá opatřením, která nastala po nástupu ředitelky Urešové.

Nemocnice vyměnila některé lidi, přenastavila zčásti vnitřní procesy a provozní záležitosti, získala některé platby od zdravotních pojišťoven a zlepšila hospodaření akciové společnosti.

Hospodářský výsledek za rok 2017 byl minus 59 milionů korun za celou nemocnici včetně Rychnova, Broumova a dalších provozů, za loňský rok má být výrazně nižší.

„Vedení nemocnice se podařilo snížit závazky po splatnosti oproti roku předcházejícímu o 10 milionů korun. Předpokládáme, že hospodaření samotné nemocnice v Náchodě bude dokonce téměř vyrovnané. Za to bych chtěl vedení nemocnice, zejména Ivaně Urešové, poděkovat,“ řekl krajský radní Cabicar.

Pro výměnu ředitelky není důvod

Lékaři a sestry žádali v otevřeném dopise loni v únoru, aby krajské zastupitelstvo vyvodilo důsledky za zhoršující se personální situaci nemocnice u lidí, kteří ji vedli nebo vedou.

Mířili na současnou ředitelku, vedení zdravotnického holdingu kraje i krajského radního. Personál poslal petici i tři roky předtím z obav, že kraj stále oddaluje investici do nové nemocnice. Krajský radní Cabicar však na jednání zastupitelů v prosinci prohlásil, že nevidí důvod pro výměnu současné ředitelky.

Náchod teď bude zdravotnickému zařízení pomáhat prostřednictvím Nadačního fondu pro podporu nemocnice. Takové vznikají i v dalších městech kraje.

Město Náchod zároveň vyšle své zástupce do poradní skupiny nemocnice, která má pomáhat s řešením komplikací při nynější výstavbě za plného provozu v dolním areálu.

Nemocnice zajišťuje zdravotní péči pro spádovou oblast s více než 200 tisíci obyvateli. Dosahuje obratu kolem 1,2 miliardy korun, což je 60 procent všech krajských zařízení. Letos dostane od kraje vyrovnávací platbu za akutní lůžkovou a ambulantní péči a lékařskou pohotovostní službu 78 milionů korun, kraj zatím rozdělil mezi své nemocnice 140 milionů.