Omezení péče v krajských nemocnicích nehrozí. Lékaři výpovědi stáhli

  15:00
Dramaticky vypadaly vyhlídky nemocnic, které zřizuje Moravskoslezský kraj. Místní šéfové Lékařského odborového klubu žádali zvýšení platů o 10 procent a hrozili, že když kraj nedorovná rozdíl proti navýšení vládou, odmítnou sloužit přesčasy. V praxi by to znamenalo omezení péče, a to od 1. března.
V českolipské nemocnici pomáhá pacientkám nová gama sonda. Na snímku lékařka...

(ilustrační snímek) | foto: Petr Pokorný

„Náš kraj by musel přidat dalších asi 60 milionů, které nemá. Při jednání na ministerstvu zdravotnictví se navíc ukázalo, že ani jiné kraje těmto požadavkům nevyhověly,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že záleží na vedení nemocnic, jak se s odboráři dohodnou.

MF DNES mapovala situaci v nemocnicích na území kraje a jejich zástupci tvrdí, že k omezení péče zatím nedošlo a až na pár možných výjimek zřejmě ani nikde nedojde.

Klid je i v Nemocnici Třinec, kde se k akci „přesčasy“ přihlásila čtvrtina lékařů. „Iniciativa odborů je již překonána. S lékaři jsou dojednány lepší pracovní podmínky bez vlivu na poskytovanou péči nebo rozpočet organizace,“ uvedl ekonomicko-personální náměstek ředitele Radoslav Basel.

Dodal, že se dohodli na zvýšeném čerpání náhradního volna za služby s minimálním dopadem na platové ohodnocení.

„Je to tak. Lékaři i sestry si po službě vybírají náhradní volno, ale plat by měli dostat stejný. Podané výpovědi dohod o přesčasové práci jsme proto stáhli,“ potvrdil šéf místní organizace Lékařského odborového klubu Petr Nádvorník.

Podle něj teď nemocnice díky tlaku konečně lépe plánuje ordinační hodiny ambulancí a operační zákroky tak, aby se neomezila péče, ale personál se mohl prostřídat.

Totéž potvrdil i Jiří Matěj, ředitel nemocnic v Karviné-Ráji a Havířově, kde odbory také aktivně bojovaly za zvýšení mezd a omezení přesčasů.

„Dohodli jsme se. Podobně jako v Třinci u nás nedojde k žádnému omezení péče ani zavedení směnného provozu,“ ujistil.

V Opavě, Krnově, Bílovci ani v nemocnicích Agelu, měst či státu péči také neomezí.

Do pondělí bude jasno i ve Frýdku-Místku, kde odmítlo sloužit přesčasy asi dvacet lékařů.