Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocenská by se mohla v příštím roce zvýšit

  13:00
Zvýšení nemocenské by se mělo týkat dlouhodobě nemocných. Zatímco nyní dostávají od 15. dne nemoci dávky ve výši 60 procent vyměřovacího základu, a to bez ohledu na délku nemoci, vláda navrhuje, aby dávky od druhého i od třetího měsíce dlouhodobé nemoci vzrostly. Po měsíci neschopnosti by tak zaměstnanci měli nově dostávat 66 procent vyměřovacího základu, od dvou měsíců dokonce 72 procent.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Podle Bohuslava Sobotky (ČSSD) není v současné době rozdíl mezi tím, jestli jste nemocní 15 dní nebo máte vážnou nemoc, která vyžaduje tříměsíční léčbu. Stát vám v těchto případech přizná stejnou částku. Na tuto pomoc by mělo jít ze státního rozpočtu podle premiéra 2,4 miliardy korun ročně.

Návrh předložila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, podle které si dlouhodobě nemocní zaslouží vyšší nemocenskou. Více peněz pro nemocné zaměstnance požadují také odboráři. Ti si představují od druhého měsíce 78 procent vyměřovacího základu, navržené zvýšení dávek je proto neuspokojilo.

Pochyby při hodnocení navrhovaného zvýšení nemocenského naopak neskrývají zaměstnavatelé. Tento návrh podle nich povede k nárůstu výdajů státního rozpočtu a buď posílí schodek veřejných financí, nebo tlak na zvyšování daní a odvodů.

Podle ministerstva práce zaznamenal systém nemocenských dávek zejména v posledních letech řadu změn. Například v letech 1993 až 2007 byla od 4. dne nemoci platná jednotná sazba 69 procent základu, který se ale vypočítával z výrazně omezeného příjmu. Postupně se pak základ zvyšoval. K rychlým změnám systému došlo v letech 2007 a 2010, kdy vzhledem ke škrtům vlády premiéra Petra Nečase klesla sazba na dosavadních 60 procent.

V současné době nedostávají lidé za první tři dny nemoci žádné peníze. Od 4. do 14. dne jim náhradu mzdy platí zaměstnavatel, poté se dávky vyplácejí z nemocenského pojištění. V roce 2015 bylo podle informace ministerstva práce ukončeno 1,5 milionu případů dočasné pracovní neschopnosti. Pokud bude vládou navržená varianta schválena parlamentem, vyšších dávek bychom se mohli dočkat už od příštího roku.