Německé firmy lákají zaměstnance za hranice. Slibují plat až 40 tisíc

  6:28
Příhraničí bojuje o zaměstnance. Ať v Česku, Polsku nebo Německu, firmy se přetahují o lidi. Zájemcům o práci v Německu teď navíc přijely do Liberce radit i pracovnice úřadu práce se sídlem v Bautzenu. Firmám na české straně se to ale nelíbí.
Úřad práce

V Německu mohou firmy požádat úřad práce o dotace na jazykové kurzy pro zaměstnance. (ilustrační snímek) | foto: Josef VostárekMF DNES

„Je to šílené, jsme ve slepé uličce. Lidí ochotných pracovat je málo a ještě se o ně budeme přes hranice přetahovat,“ myslí si Tomáš Jirouš, jednatel firmy CiS Systems z Nového Města pod Smrkem.

Jenže nabídky z Německa znějí lákavě. Není divu, rozdíl mezi minimální mzdou je obrovský. Zatímco v Čechách mají zaměstnanci garantováno nyní 11 000 korun, v Německu dostanou v přepočtu zhruba 40 tisíc korun měsíčně. Příhraniční oblast Saska se tak lidmi z Česka plní čím dál víc.

„Chci to také zkusit, kamarádka už tam dělá. Jsem zdravotní sestra, mohu dělat i ošetřovatelku. Děti mám na vysoké škole, to něco stojí. To, co vydělám v Německu, bych v Liberci nikdy neměla,“ svěřuje se drobná bruneta, která kvůli současné práci nechce uvést jméno.

„Hodně lidí to zkouší, ale většina to vzdá kvůli němčině. Představa Čechů je spíš taková, že chtějí nejraději do fabriky, kde bude předák, který jim vše přeloží. Němci ale mají zájem hlavně o kvalifikované zaměstnance - řemeslníky, zdravotnický personál, obráběče na CNC strojích a podobně než o lidi k pásu,“ říká Barbora Kočnarová, která na libereckém úřadu práce funguje jako EURES poradkyně.

Čím důležitější pracovní místo, tím vyšší gramáž papíru

Právě EURES poskytuje už 10 let poradenství všem, kteří chtějí pracovat v Evropě.

„Někdy k nám volají personalisté a stěžují si, že pomáháme lákat lidi na práci do Německa. Tak to ale není. Děláme pouze poradenství, ne nábor. Zájem lidí o práci v Německu je veliký, proto jim chceme ukázat, jak funguje tamní burza práce, co mají kde vyplnit, čeho se vyvarovat, na co mají nárok a podobně,“ upřesňuje Kočnarová.

Díky přednáškám EURESU se tak lidé například dozví, že sepisování životopisu pro Německo má trochu jiná pravidla než u nás.

Čím důležitější pracovní místo, tím vyšší gramáž papíru. Fotografie musí mít speciální rozměr a dívat se na ní musíte správným směrem. Desky s dokumenty musí být průhledné. Důležitý je i zvolený druh písma a barva papíru.

„Personalista v Německu musí vidět, že jste do své žádosti něco investovali. Proto dražší papír, vše v deskách, ovšem ne v těch, do kterých musíte papír proděravět. Je to hodně specifické,“ upozorňuje Sonnhild Vydrel z úřadu práce v Bautzenu.

Na přednášce se lidé nejvíc ptají na Žitavu. „Je to blíž než Mladá Boleslav, kam dojíždím teď,“ přiznává jeden z účastníků. „Mám také zájem o Žitavu, jsem profesionální řidič, papíry mám i na vysokozdvižný vozík. Doufám, že to vyjde,“ přidává se další.

A šanci má. Sonnhild Vydrel hned na portálu Jobbörse ukazuje, že v Žitavě je aktuálně 25 nabídek pro řidiče.

„Dejte si ale pozor, aby inzerát nebyl od soukromé pracovní agentury. Německo je jedinou zemí v Evropě, kde platíte vy jako uchazeč soukromé agentuře poplatek až dva tisíce eur za zprostředkování práce, aniž byste měli záruku, že tu práci budete mít delší dobu,“ varuje Vydrel.

Zároveň povzbuzuje dvacítku lidí v sále, aby se jazykově nepodceňovala. „Češi se hodně bojí, že nebudou rozumět. Ale v Německu mohou firmy požádat úřad práce o dotace na jazykové kurzy pro zaměstnance,“ dodává Vydrel.