Kocbeře dusí rušná silnice i zápach z továrny, lidé si raději nestěžují

  10:10
Laminátovna Peter - GFK v Kocbeřích na Královédvorsku vypouští do vzduchu druhé největší množství styrenu u nás. Vyplývá to ze žebříčku, který nedávno zveřejnilo ekologické sdružení Arnika. Ač nasládlý zápach obyvatele obtěžuje, ze strachu o práci si stěžují jen minimálně.

Žebříček za rok 2016 hodnotí české továrny podle škodlivých látek vypouštěných do přírody. Podle statistiky Peter - GFK ročně vypustí do ovzduší téměř devět tun styrenu, těkavé kapaliny s charakteristickým sladkým zápachem, která se používá při výrobě plastů, sklolaminátu nebo izolací. Více - téměř trojnásobné množství - ho produkuje jen přibyslavský závod na polymerbeton ACO Industries.

Že továrna uprostřed obce zrovna nevoní, přiznávají i obyvatelé. „Někdy to je cítit víc, jindy méně. Hlavně když se zvedne vítr, ale zápach se vesnicí šíří, i když je hezky. Smrdí to, jako když se pálí plasty. Naštěstí to není pořád, takže se to dá vydržet,“ popisuje žena středního věku, která si přála zůstat v anonymitě. Žije na dohled od továrny s vysokým komínem, který ční nad obcí jako maják.

Peter - GFK je v obci s pětistovkou obyvatel zdaleka největším zaměstnavatelem. Podle starostky Evy Rezkové (Sdružení nezávislých kandidátů) si proto místní lidé oficiálně stěžují jen minimálně. 

„Když na úřadě zorganizuji nějaké jednání, přijde tři až šest lidí. V továrně pracuje hromada obyvatel, bojí se mluvit. Není příliš vůle to řešit,“ říká starostka. 

Zároveň připomíná, že radnice má svázané ruce: „Není nám to jedno, ale jako obec nemáme pravomoc zasáhnout, na to jsou jiné orgány. Snažím se to řešit spíš po lidské stránce, jednat s firmou, hledat příčiny a poskytnout jim zpětnou vazbu.“ 

Kvalitu ovzduší v Kocbeřích také výrazně ovlivňuje provoz na frekventované silnici, obec leží na hlavním tahu z Hradce Králové do východních Krkonoš a denně jí projedou tisíce automobilů. 

Plníme všechny normy, oponuje továrna

„Máme obavy, co všechno ve vzduchu je. Navíc účinky styrenu na lidský organismus nejsou ještě úplně prozkoumané, styren patří mezi potenciálně karcinogenní látky,“ podotkla Eva Rezková.

Jednatel firmy Peter - GFK Karel Macháč argumentuje, že laminátovna splňuje veškeré zákonné normy: „V obou našich provozovnách plníme veškeré povinnosti stanovené předpisy na ochranu ovzduší. Naše výroba je tedy plně v souladu s platnými povoleními provozu podle zákona o ochraně ovzduší.“ 

Kromě Kocbeří má společnost další provozovnu v Trhovém Štěpánově. Podle Macháče firma dělá maximum, aby dopad na životní prostředí byl co nejmenší. „Ve velké míře používáme nejmodernější technologie, které mají z dostupných využitelných technologií nejnižší měrné emise styrenu. V příštím roce plánujeme v Kocbeřích navýšit kapacitu filtrace,“ řekl Macháč. 

Také tvrdí, že žádný ze současných ani bývalých zaměstnanců nemá z práce v laminátovně trvalé zdravotní následky.

Firma dostala pokutu za únik oleje

Ekologové z Arniky žebříček sestavili podle dat, která zasílají do Integrovaného registru znečištění samy provozy. Databázi vede ministerstvo životního prostředí. Úniky a přenosy nebezpečných látek vloni nahlásilo téměř 1 300 provozoven. Arnika žebříčky sestavuje už třináct let. Peter – GFK je jediným závodem z kraje, který se umístil v první trojce. Žebříčkům jinak vládnou továrny z Ústeckého, Moravskoslezského a Středočeského kraje (největším znečišťovatelem je Spolana).

Společnost Peter - GFK vznikla v roce 1989, specializuje se na výrobu plastových dílů zpevněných skelnými vlákny. Hlavní závod má v Kocbeřích, kde je také sídlo firmy. Pobočka v Trhovém Štěpánově se zaměřuje na výrobu modelů a forem. V obou závodech pracuje dohromady přes 300 zaměstnanců.

Česká inspekce životního prostředí v Hradci Králové letos udělila laminátovně v Kocbeřích pokutu 120 tisíc korun za loňský únik 800 litrů lehkého topného oleje do Kocbeřského potoka. Příčinou byla technická závada na nádrži v lakovně.