V Brně je k vidění nejstarší loutka světa, používal ji pravěký šaman

  15:33
Jde zřejmě o nejstarší dochovanou loutku na světě. Nyní si ji mohou prohlédnout návštěvníci Paláce šlechtičen v Kobližné ulici v Brně. Moravské zemské muzeum (MZM) tam otevřelo expozici ilustrací brněnského výtvarníka, malíře a grafika Pavla Dvorského k jeho sedmdesátinám.

Možná nejstarší loutka na světě byla objevena v v hrobě někdejšího šamana. Nyní je k vidění v brněnském Paláci šlechtičen, kde Moravské zemské muzeum otevřelo expozici ilustrací brněnského výtvarníka Pavla Dvorského. Její součástí jsou i předměty z brněnského hrobu šamana z období lovců mamutů a další unikáty. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Součástí výstavy jsou i předměty z brněnského hrobu šamana z období lovců mamutů a další unikáty.

„Hrob objevili náhodou dělníci v roce 1891, když na křižovatce Francouzské a Přadlácké ulice kopali kanalizaci. Padesátiletý muž u sebe měl šamanské atributy i sošku starou 26 až 27 tisíc let, tedy zřejmě nejstarší loutku na světě, která se používala pro šamanskou performanci,“ popsal Martin Oliva, kurátor výstavy a vedoucí Ústavu Anthropos MZM.

Kopie nálezu z hrobu šamana v úterý doplnil také 30 tisíc let starý originál mamuta vyřezaného do mamutího klu z Předmostí u Přerova, vystavený teprve podruhé, a další kosterní nálezy mamuta pocházející ze sbírek Anthroposu.

Jádro výstavy ale tvoří stovka ilustrací akademického malíře Petra Dvorského, jednoho z nejvýznamnějších pokračovatelů Zdeňka Buriana. Autor ilustrací od počátku vývoje lidstva až po paleolit spolupracoval na 80 publikacích vydaných u nás i ve světě, na kontě má ale třeba i návrh 11 poštovních známek.

„U spousty ilustrací jde o rekonstrukci anatomického vývoje člověka vytvořenou na základě kosterního nálezu, někdy ale používám i fantazii. K tanci u ohně mě třeba inspirovala fotka z diskotéky, často mi modelem stojí příbuzní, sousedé a známí,“ líčí Dvorský.

Jeho ilustrace jsou unikátní právě dynamikou i zapracováním nejnovějších zjištění odborníků, třeba o tom, že neandertálci byli i rusovlasí.