Nejlepší tmavé pivo uvařili v Pivovaru Litovel

  0:02
Komerční sdělení V litovelském pivovaru vaří zlatavý mok již přes 120 let. Právě věrnost stejným tradičním postupům řadí pivo z Hané dlouhodobě mezi českou špičku, což dokládají ocenění z tuzemských i zahraničních anonymních degustačních soutěží.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V Pivovaru Litovel úspěchy přisuzuje věrnosti tradičním postupům | foto: Pivovar Litovel

První z nich získal Pivovar Litovel již v roce 1906 na Mezinárodní gastronomické výstavě ve Vídni. A od té doby sbírá medaile neustále.

Že se v Pivovaru Litovel nevyrábí žádné europivo, oceňují znalci u nás i ve světě. „Letos se dařilo hlavně pivu Litovel Dark, které vyhrálo na soutěžích Pivní pečeť kvality 2016 a Pivex 2016. Ochucené pivo Litovel Červený pomeranč navíc na soutěži Pivní pečeti kvality obsadilo bronzovou příčku, Pivex zase znamenal stříbro pro Litovel Dark Premium a druhé i třetí místo pro světlý Litovel Moravan,“ vyjmenovává sládek Pivovaru Litovel Petr Kostelecký.

Z jeho varny pochází i nejlepší tmavé pivo na světě – Litovel Premium Dark totiž získal v loňském roce zlato na mezinárodní soutěži World Beer Awards v Londýně. „Uvařit pivo s mezinárodně uznávanou kvalitou se nepovede každému sládkovi,“ říká s hrdostí Kostelecký.

V Pivovaru Litovel sází na klasické postupy i inovace

Pivovaru Litovel

Úspěchy přisuzuje věrnosti tradičním postupům. „Když vaříte klasickou technologií a se vším, co k tomu patří, má pak takové pivo svůj charakter a osobitost. Europivo se vyrábí na kvantitu, mnohdy se liší jen etiketou. Lidé ani nepoznají, odkud to pivo vlastně pochází. A to my rozhodně nechceme, my jsme na ‚tu naši hanáckou chuť‘ hrdí,“ vysvětluje sládek.

Kvalitní litovelské pivo si fajnšmekři a pivní znalci mohou od dubna vychutnat z nových lahví, a přepravek. „Nový design pracuje s vylepšenou ergonomií a lahev se tak díky svému tvaru mnohem lépe drží. U ramene a paty byla využita unikátní technika embosingu, při níž dochází k vytlačování vzorů do skla,“ vysvětluje Lumír Hyneček, ředitel Pivovaru. Dlouhý štíhlý krček je navíc prospěšný pro samotnou kvalitu moku. Svým tvarem omezuje nenaplněný objem a minimalizuje nežádoucí přístup vzduchu do piva.

Minipivovar jako laboratoř litovelského sládka

Pivovaru Litovel

Novinkám se i před důraz na tradice v Litovli nebrání. Před pěti lety si pořídili ojedinělou „pivní laboratoř“ – minipivovar.
Ten už pátým rokem slouží současnému sládkovi k vývoji a testování nových pivních receptur. „Ve dvou varných nádobách s objemem pouhých 250 litrů, což je stokrát méně ve srovnání s velikostí litovelské klasické varny, vzniká zlatavý mok stejně jako při klasické produkci,“ upřesňuje Kostelecký. Více o vaření v minipivovaru najdete na facebooku Pivovaru Litovel.

Litovel

Jako jeden z prvních zde byl mimo jiné uvařen například 13° polotmavý nefiltrovaný speciál Litovel Gustav, který získal jméno právě po slavném českém zápasníkovi Gustavu Frištenskému, který v pivovaru několik let žil po svatbě s dcerou prvního litovelského sládka Josefa Elledera Miroslavou. Minipivovar byl také zpřístupněn veřejnosti, která si zde pod dohledem sládka může uvařit vlastní pivo, třeba na svatbu, k životnímu jubileu nebo jenom ze zvědavosti.