Pojišťovny platí za nejdražší pacienty desítky milionů, nejvíc stojí léky

  4:52
Milionové zázraky. I tak by se daly nazvat příběhy nemocných, kteří se uzdravili, nebo alespoň mohou vést kvalitní život díky mimořádně nákladné léčbě. Té se dostává desítkám lidí z Olomouckého kraje, vůbec nejnákladnější pacient stál jen loni zdravotní pojišťovny 31,7 milionu korun.
(ilustrační foto)

Ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Například v olomoucké fakultní nemocnici byl loni „nejdražším“ sedmadvacetiletý muž, který se na zdejší hemato-onkologické klinice léčí s diagnózou paroxysmální noční hemoglobinurie. Toto vzácné onemocnění způsobuje rozpad červených krvinek v těle a chudokrevnost.

„Náklady na léčbu pacienta, který trpí velmi těžkou formou tohoto onemocnění, v roce 2016 přesáhly 8,6 milionu korun,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Příklady nejdražších pacientů z kraje

  • 60letý muž s hemofilií: 31,7 milionu
  • žena s leukemií, nutnost transplantace kostní dřeně: 8,5 milionu
  • 8letá holčička s akutní lymfoblastickou leukemií: 6,7 milionu
  • žena s plicní hypertenzí: 6,3 milionu
  • žena po úrazu hlavy s krvácením do mozku: 5,3 milionu
  • muž s kardiomyopatií, selháváním srdce: 4,8 milionu
  • nedonošený chlapec s globální dysfunkcí mozku: 4,4 milionu
  • 63letá žena s biologickou léčbou karcinomu prsu: 2,7 milionu

(zdroj: ČPZP, VZP a OZP)

Na extrémně nákladné péči se v případě mladého muže podepsala vysoká cena léku, který mu lékaři podávají ambulantně prostřednictvím krátké infuze. Na tu musí každých čtrnáct dnů.

„Jde o cílenou biologickou léčbu. Preparát patří k vůbec nejdražším lékům v hematologii,“ vysvětlil primář kliniky Antonín Hluší. Nemocný se podle něj začal léčit před dvěma lety, kdy mu selhávaly ledviny a kvůli rychlému úbytku červených krvinek musel podstupovat časté transfuze. Transplantace kostní dřeně pro něj byla příliš velké riziko.

„Nasazení speciálního léku vedlo k zastavení masivního rozpadu červených krvinek, normalizaci funkce ledvin a úplnému odeznění potíží. Díky léčbě může nyní žít plnohodnotný život, a dokonce se i věnovat sportu,“ popsal Hluší.

VZP zaplatila za dvacet nejdražších pojištěnců 342 milionů

Také vůbec nejnákladnějšího pacienta z celého Olomouckého kraje měli v péči hematologové. Za léčbu šedesátiletého muže s dědičným nedostatkem faktoru VIII, což je forma hemofilie, zaplatila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) 31,7 milionu.

Hemofilie je genetické onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve a chorobnou krvácivostí. Pacienti jsou většinou závislí na injekcích koncentrátu srážecího faktoru, který v jejich krvi chybí.

ČPZP za deset svých nejnákladnějších pojištěnců v roce 2016 uhradila 159,5 milionu. Nejvyšší částka putovala na léčbu dvanáctiletého chlapce z Královéhradeckého kraje, který trpí těžkou formou hemofilie. Léčba pacienta, který byl zřejmě nejdražším v ČR, stála 48,7 milionu.

Náklady na léčbu nejdražších pacientů přitom neustále rostou. Podobná částka, jakou ČPZP loni vynaložila na deset svých nejnákladnějších pacientů, ještě v roce 2014 pokryla léčbu dvaceti těžce nemocných lidí.

Podobnou zkušenost má i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která je v Česku největší. Za 20 svých nejdražších pojištěnců loni platila dohromady rekordních 342 milionů. Úhrada za každého z nich výrazně přesáhla 10 milionů.

Léky tvoří 95 procent nákladů

Pacienti z Olomouckého kraje se do dvacítky nejnákladnějších pacientů VZP nedostali, i tak za ně ale pojišťovna vyplácela sedmiciferné částky. Nejdražší léčbu vyžadovala žena s leukemií, která potřebovala také transplantaci kostní dřeně. Pojišťovna za péči vydala 8,5 milionu.

Mezi deseti nejdražšími pacienty z regionu byli nemocní s datem narození od roku 1947 až po 2015. Nejmladším byl nedonošený chlapec s globální dysfunkcí mozku, jehož léčba přišla na 4,4 milionu korun.

Kromě dospělých s nemocemi krve se mezi nejnákladnější pacienty VZP zařadili lidé s diagnózami plicní hypertenze, selhávání srdce nebo žena, která utrpěla úraz hlavy s následným krvácením do mozku. Její léčba stála 5,3 milionu korun.

To, co péči o takové pacienty nejvíce prodražuje, jsou výdaje za léky. „Tvoří více než 95 % všech nákladů na léčbu,“ potvrdil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Když pojišťovny mluví o „nákladných“ pacientech, mají na mysli ty, u nichž roční výdaje na léčbu přesáhnou patnáctinásobek průměrných nákladů.

„Loni byla tou hraniční částkou suma 335 tisíc korun. Náklady na léčbu drahých pojištěnců ročně stoupají o několik desítek milionů korun,“ sdělil šéf Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada.

To, u které ze sedmi českých zdravotních pojišťoven je člověk pojištěný, nehraje při mimořádně nákladné péči roli. Díky systému přerozdělení se prostředky na nákladné zdravotní služby čerpají ze zvláštního společného účtu, do něhož přispívají pojišťovny a stát. Z tohoto účtu lze pokrýt až 80 procent nákladů.