Nejdelšímu hadovi se v Liberci vylíhla mláďata, měří sedmdesát centimetrů

  14:08
Je považována za nejdelšího hada světa, konkuruje jí už pouze anakonda. Párem unikátní balijské formy krajty mřížkované se chlubí zoologická zahrada už od roku 2015 a nyní mají ošetřovatelé další důvod k radosti. Samice totiž přivedla na svět první mláďata. Jsou tři, z toho dva samci.

Líhnoucí se mládě. | foto: Zoo Liberec

„Již na podzim loňského roku začala samice vykazovat známky gravidity, což se projevuje například tak, že při vyhřívání přetáčí zadní část svého těla směrem nahoru,“ uvedla Barbara Tesařová, mluvčí zoo.

Po šestaosmdesáti dnech inkubace se začala líhnout mláďata. Celkem jsou tři a zatím měří pouhých sedmdesát centimetrů. V dospělosti dorostou až do délky čtyř metrů.

Mládě krajty mřížkované.

Návštěvníci malé krajty zatím neuvidí. Zůstávají totiž v zázemí, kde se je pokoušejí ošetřovatelé rozkrmit. Až pokud se jim to podaří, přemístí je do expozice. „Jak dlouho to potrvá, to nelze dopředu odhadnout. Záleží na šikovnosti mláďat. Předběžně ale půjde o dva měsíce, potom pro ně začneme hledat vhodné prostory, s největší pravděpodobností opět v pavilonu tropů,“ přiblížila mluvčí.

Krajta mřížkovaná může dosáhnout délky až devíti metrů a hmotnosti dvou set kilogramů. Její tělo je žlutohnědé s kosočtverečnými skvrnami s tmavým okrajem. Liberecká zoo ale chová pár pocházející z ostrova Bali v Indonésii. Ti jsou menší, dorůstají pouze čtyř metrů, a liší se i barevně.

Kvůli zbarvení jsou obětí lovců

Balijské krajty mají výrazně žlutou hlavu a hrdlo, sytě černé mřížkované vzory po těle a přechod barev je ostřejší na bocích. Právě pro svou unikátně zbarvenou kůži se stávají často obětí lovců a obchodníků se zvířaty.

Krajta mřížkovaná obývá tropické deštné pralesy, mokřady a rýžová pole. Často ale zavítá i k lidským příbytkům, kde loví hospodářská zvířata.

Mohutní jedinci si dokonce troufnou na divoká prasata, telata buvolů, antilop či jelenů.