Na silnicích v kraji zemřelo v létě šest lidí, opilých viníků nehod ubylo

  12:18
Šest pomyslných křížků přibylo po letošních prázdninách kolem silnic ve Zlínském kraji. Právě tolik lidí zemřelo během července a srpna při dopravních nehodách v regionu. Nehod se stalo víc než loni, řidičů, kteří zavinili bouračku s alkoholem v krvi, však bylo méně.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Do cíle své cesty nedojel například mladík za volantem osobního vozu, který boural u Valašského Meziříčí, 51letý cyklista, jenž zemřel po srážce s jiným cyklistou, či mladý motorkář ze Slovenska. Počet mrtvých je stejný jako loni.

„Z oficiálních statistik vyplývá, že ve Zlínském kraji sice meziročně vzrůstá počet nehod, nicméně co je důležitější – nevzrůstá nám počet usmrcených a počet vážně zraněných,“ uvedl vrchní inspektor krajské policie Petr Jaroš.

Prázdninové nehody si letos vyžádaly kromě šesti obětí i 26 vážně zraněných. To je o tři méně než loni, přestože 763 nehod znamená nárůst o 32 událostí. Projevil se také v počtu lidí s lehkým zraněním. Loni jich bylo 272, letos 287.

Přibylo policejních akcí

Pozitivní zprávou je, že klesl počet nehod zaviněných opilými řidiči – z 58 na 47. Právě na alkohol za volantem se letos dopravní policisté v regionu hodně zaměřili, protože počet řidičů, kteří jezdili pod jeho vlivem, rostl.

Navíc se ukázalo, že mívají také vyšší hladinu alkoholu než v jiných regionech. Ve více než dvou třetinách případů nadýchali podnapilí řidiči, které loni odhalily dopravní kontroly, přes 1,5 promile. To byl vůbec nejhorší výsledek v Česku.

„Policisté na bezpečnost v dopravě dohlíží nejen při běžném výkonu služby, ale také při mnohých dopravně bezpečnostních akcích,“ potvrdil Jaroš.

A prázdninové statistiky naznačují, že takové akce mohou být úspěšné. Policie v tom není sama, do bezpečnosti v dopravě promlouvají také další instituce. Zlínský kraj loni utratil 5,2 milionu korun na obnovu dětských dopravních hřišť, zvýšení bezpečnosti přechodů pro chodce a preventivní aktivity. Na těch pracuje společně s organizací BESIP.

„V kraji nemáme polygon, kde bychom mohli učit bezpečnou jízdu a zvládání krizových situací. Tím pádem se musíme zaměřovat na teorii,“ uvedl krajský koordinátor BESIP Zdeněk Patík.

Ročně udělá desítky besed, jež cílí na konkrétní skupiny řidičů – motorkáře, majitele karavanů, seniory nebo třeba sváteční řidiče. Formou kvízů připomíná pravidla, vyhlášku a představuje novinky.

„Zaměřujeme se na lidský faktor, který je v dopravě rozhodující a může za naprostou většinu nehod. Jen v minimálním počtu případů je na vině technická závada nebo nějaký nepředvídatelný úkaz. Takřka vždy tam ale najdeme únavu či nepozornost,“ objasnil Patík.

Jen za letošní první pololetí došlo ve Zlínském kraji k více než dvěma tisícům dopravních nehod, při nichž zemřelo 11 lidí. Nejčastěji kvůli tomu, že měl řidič pozornost upřenou na jiné věci, než je řízení, třeba na telefon. Celou čtvrtinu havárií pak činí srážka auta se zvěří.

Nejvíce ohrožené jsou malé děti nebo senioři

Dopravní hřiště a akce „Zebra se za tebe nerozhlédne“ vychovává nejmenší účastníky provozu, kteří jsou zároveň jednou z nezranitelnějších skupin. Tou druhou jsou senioři, ať už pěší, nebo za volantem aut. Bývají nejčastější obětí při nehodách s tragickým koncem nebo vážným zraněním. Naopak dítě loni na silnicích v kraji nezemřelo žádné.

Podle statistických srovnání roku 2016 a 2017 však Zlínský kraj zůstává v celorepublikovém žebříčku na 11. až 13. místě.

„Velmi důležitá je hlavně výchova řidičů k ohleduplnosti a zodpovědnosti, bez ní totiž nebudou žádná opatření dostatečně účinná,“ doplnil krajský náměstek hejtmana odpovědný za dopravu Pavel Botek.

V celém Česku se během prázdnin stalo 17 835 dopravních nehod, při kterých zemřelo 119 lidí. Proti loňským prázdninám bylo o 18 obětí víc. Odborníci varují před únavou a nepozorností, kromě toho by ale především mladí řidiči měli absolvovat školení, jak zvládat krize za volantem.

„Měli by jezdit tak, aby se do nich nedostali, ale jsou i nepředvídatelné situace, ve kterých je pak nutné správně reagovat. Velmi bych doporučoval do takového školení investovat,“ řekl Patík.