Za srážku vlaků stíhá policie strojvedoucího, nerespektoval návěstidlo

  10:08
Zařízení na železnici bylo v pořádku, a tak policie zahájila trestní stíhání strojvůdce, který podle zjištění vyšetřovatelů zavinil květnovou srážku dvou vlaků na Českokrumlovsku. Zranilo se při ní 14 cestujících. Když se případ dostane k soudu, hrozí obviněnému až osm let vězení.

U obce Mříč se srazily dva osobní vlaky. (3. května 2018) | foto: David Peltán, MAFRA

Policie zahájila trestní stíhání strojvedoucího už před několika týdny, dnes o posunu v případu jako první informoval server Lidovky.cz.

„Jeden ze strojvůdců nerespektoval návěstidlo, které mu zakazovalo jízdu, a vydal se na trať,“ potvrdila iDNES.cz policejní mluvčí Lenka Pokorná.

Zároveň dodala, že vyšetřování pokračuje a potrvá pravděpodobně do prvního čtvrtletí roku 2019. „Vyšetřovatelé ještě nemají všechny podklady a posudky. Až budou mít vše zkompletované, postoupí věc na státní zastupitelství,“ řekl dále Pokorná.

Kriminalisté muže obvinili z obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí mu tak až osm let odnětí svobody. Případem se také dál zabývá i Drážní inspekce.

„Došlo k selhání lidského faktoru. Jakoukoliv technickou závadu můžeme s největší pravděpodobností vyloučit,“ řekl Martin Drápal z Drážní inspekce dva týdny po nehodě.

„Ihned po incidentu přestal strojvůdce jezdit, což stále platí. Více k tomu nemohu sdělit, protože neznám další podrobnosti,“ reagoval Robert Krigar, ředitel společnosti GW Train Regio, jejíž vlaky na trati jezdí.

Mezi zraněnými byly i tři děti

Nehoda se stala letos 3. května před devátou hodinou dopoledne u obce Mříč. Jeden vlak jel z Volar do Českých Budějovic a druhý z Budějovic do Černého Kříže.

Záchranné složky dostaly oznámení o srážce vlaků před tři čtvrtě na devět. Skoro dvacet hasičů, zdravotníci, vrtulník záchranářů i policie okamžitě vyrazili k obci Mříč, která je součástí Křemže.

Fotogalerie

Ke zraněným se dostali rychle, vlaky společnosti GW Train Regio se srazily v místě, kde nebyl les, ale pole a vedla tam cesta.

„Jeden ze strojvedoucích zřejmě přejel přes návěstidlo se znamením stůj,“ popsal pravděpodobnou příčinu nehody Marek Illiaš, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Vlaky se sice nesrazily ve vysoké rychlosti, přesto jedna ze souprav částečně vykolejila. Na místě záchranáři ošetřili čtrnáct zraněných.

„Čtyři lidé mají středně těžká zranění a deset lehká. Mezi zraněnými jsou i tři děti. Jedno má středně těžké poranění. Pacienty jsme převezli do českobudějovické a českokrumlovské nemocnice,“ informovala tehdy mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková.

„Škodu na obou vlacích odhadujeme na šest milionů korun, dalších 20 tisíc na trati,“ sdělil Martin Drápal, mluvčí Drážní inspekce.

Při srážce vlaků na Krumlovsku se zranily i děti (3. 5. 2018)

Autor: