Řidičku tramvaje soudí za střet s autobusem, při němž se zranilo 18 lidí

  10:14
Okresní soud Plzeň-město začal v pondělí projednávat asi nejtěžší nehodu MHD, která se v krajském městě za poslední roky stala. Z ublížení na zdraví z nedbalosti je obžalovaná řidička tramvaje, která narazila do autobusu. Při havárii se tehdy zranilo osmnáct lidí. Jeden člověk přišel o část prstu.

Řidičce tramvaje Haně G. hrozí až rok vězení. Státní zástupce ji viní z ublížení na zdraví z nedbalosti. (3. 12. 2018) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Nehoda se stala 16. listopadu 2016. Podle státního zástupce se tehdy tramvajačka při jízdě z poslední zastávky na konečnou Bory podívala do pravého zpětného zrcátka.

Když vrátila pohled před sebe, už nestačila zastavit, a narazila do pravého boku kloubového autobusu linky 30. Ten odbočoval přes koleje směrem na Borská pole. „Z nedbalosti ublížila na zdraví,“ uvedl státní zástupce.

Osmapadesátileté Haně G. hrozí až rok vězení nebo zákaz činnosti.

Tramvajačka s desetiletou praxí obvinění odmítá. „Než jsem se podívala do zrcátka, žádná překážka na kolejích nebyla. Pak jsem před sebou uviděla autobus. Začala jsem hned brzdit, ale tramvaj do něj narazila. Na mě se vysypalo sklo. Ještě jsem zavolala dispečink. Nevěděla jsem, že je někdo zraněný,“ vypověděla žena.

Při kolizi se zranilo osmnáct lidí. Cestující z autobusu měli zlámaná žebra, podvrtnuté krční páteře, zhmožděniny, tržné rány. Jeden cestující přišel o část prstu na ruce. „Je mi to líto,“ řekla žena.

Fotogalerie

Podle znalce běžný pohled do zpětného zrcátka trvá jednu až dvě sekundy.

Obžalovaná podle něj nesledovala situaci před sebou asi pět sekund a už nestačila zabrzdit.

Soud zatím v případu nerozhodl, hlavní líčení bude pokračovat příští rok.

V Plzni se srazil autobus s tramvají (16. listopadu 2016)

Autor: