Za smrt dětí zaplatí řidič rodině dva miliony místo čtyř, rozhodl soud

  16:54
Krajský soud v Plzni snížil odškodné, které má Patrik H. zaplatit rodičům dvou zemřelých chlapců. Před rokem je muž srazil autem na přechodu pro chodce a smrtelně je zranil. Původně měl pozůstalým zaplatit čtyři miliony korun, nově se částka snížila na dva miliony.

Patrik H. musí matce dvou synů, které smrtelně zranil na přechodu pro chodce v Plzni, zaplatit odškodné dva miliony korun. | foto: Martin Polívka, MF DNES

V polovině března byl čtyřiadvacetiletý Patrik H. odsouzen k tříletému podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou na čtyři roky. Zároveň dostal čtyřletý zákaz řízení.

Rodičům mrtvých chlapců měl jako náhradu nemajetkové újmy zaplatit čtyři miliony, které požadovali. Podmíněný trest obžalovaný přijal, proti výroku o výši odškodnění se ale odvolal

„Rozsudek Okresního soudu Plzeň-město byl zrušen a znovu bylo rozhodnuto, že obžalovaný je povinen zaplatit dva miliony korun matce,“ uvedla dnes mluvčí plzeňského krajského soudu Lucie Jíchová.

O náhradu dalšího jednoho milionu, který matka požadovala, byla odkázána na občanskoprávní soud. Stejně tak i otec dětí.

Obžalovaný musí matce dvou chlapců zaplatit dva miliony

„Otec požadoval jeden milion, byl v celém rozsahu odkázán na občanskoprávní soud,“ doplnila Jíchová. Verdikt je pravomocný.

Tragédie se stala 17. června pět minut po 20. hodině. Sourozenci vietnamské státní příslušnosti ve věku sedm a dvanáct let přecházeli po přechodu pro chodce na křižovatce u parkovacího domu Rychtářka směrem na Štruncovy sady, kde je fotbalový stadion.

V té době byly semafory na křižovatce vypnuté. „Nikoho jsem na přechodu neviděl. Svítilo mi sluníčko do očí. Podíval jsem se na semafor, blikal. Uvážil jsem, že mohu jet,“ hájil se u soudu řidič.

Až na poslední chvíli si prý všiml, že někdo kráčí po vozovce. Nestačil ale už zareagovat. Podle policistů vůbec nebrzdil. Podle znalců jel v době střetu s vozem Volkswagen Polo rychlostí 60 kilometrů za hodinu.

Obě děti ještě tentýž večer zemřely. Patrik H. se po nehodě zhroutil. „Od té doby jsem se snažil přijít na to, co jsem mohl udělat jinak, abych nehodě zabránil. Nic jsem ale nenašel,“ prohlásil souzený muž.

Po nehodě se snažil pozůstalé kontaktovat, byl i na pohřbu dětí. Rodině poslal deset tisíc korun.

Oslnilo mě slunce, hájí se řidič, který srazil na přechodu dvě děti (14. 3. 2018)

Autoři: ,