Negrelliho viadukt bude dočasně bez mostu

  8:50
Stavbaři zlikvidovali část železniční stavby v centru. Je jedním z prvních mostů na železnici z předpjatého betonu, ale jeho stav už nevyhovoval budoucímu provozu na této rekonstruované dopravní cestě uprostřed Prahy. Už od víkendu probíhá demolice přemostění, které se nachází v těsném sousedství Hudebního divadla Karlín, skončit by měla zítra.

Staré přemostění Negrelliho viaduktu v Křižíkově ulici zkomplikovalo na pár dní automobilovou dopravu. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Rozpětí mostu dosahuje až 26 metrů. Tvoří ho celkově čtyři nosníkové rošty, které je nutné po celé délce rozřezat na jednotlivé nosníky. Kvůli mimořádně náročným pracím byla doprava v těsné blízkosti přemostění zastavena nebo omezena. Podle plánu by měl být automobilový provoz v Křižíkově ulici a také v ulici Prvního pluku obnoven v úterý 8. května.

Negrelliho viadukt, kterému se také říkalo Karlínský viadukt nebo viadukt Společnosti státní dráhy, byl od roku 1850, kdy byl na něm zahájen provoz, až do roku 1910 nejdelším železničním mostem v Evropě. I v současnosti je nejdelší stavbou tohoto typu pro vlaky u nás. Měří 1110 metrů, společně s odbočkou do Pernerovy ulice má ještě 351 metrů navíc. Během více než 150 let provozu neprošel výraznější rekonstrukcí. Znovu byl se měl otevřít v létě 2019.

Autor: Pavel Hrabica, Deník METRO