Kvůli nebezpečí pádu stromů na Šumavě zavřel park jelení výběh u Kvildy

  14:40
Na Šumavě hrozí nebezpečí pádů stromů. Správa národního parku proto nedoporučuje vydávat se na turistické výlety či na výpravy na běžkách do terénu. Navíc pro veřejnost uzavřela jelení výběh v Návštěvnickém centru Kvilda. Kvůli sněhu není možné projít Tříjezerní slať a zavřená je i Chalupská slať.

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Pády stromů, větví, nebo zlomy špiček stromů, které už nedokážou unést tíhu těžkého sněhu, hrozí úplně na celém území národního parku. To nebezpečí je opravdu vysoké, a proto nedoporučujeme vyrážet v těchto dnech do terénu,“ vyzývá vedoucí Informační a strážní služby NP Šumava Adam Diviš. 

Pokud i přesto někdo vyrazí třeba na běžky, musí dbát zvýšené opatrnosti anebo volit výpravy do míst mimo lesy. „Také je třeba počítat s tím, že některé části upravovaných běžeckých stop jsou zaváté a tudíž špatně prostupné,“ dodává Diviš.

Kvůli velké sněhové pokrývce jsou nepřístupné i některé turistické cíle. Není možné projít například Tříjezerní slať, Jezerní slať je přístupná pouze k vyhlídce a z důvodu bezpečnosti je uzavřena i Chalupská slať. Od pondělního odpoledne je veřejnosti uzavřený jelení výběh v Návštěvnickém centru Kvilda.

V Rakousku jsou v pondělí zavřené lyžařské areály

„Zde panuje stejné nebezpečí jako ve volném terénu, tedy vážně zde hrozí pády stromů nebo větví. Podobné je to i na přístupové cestě k výběhu s rysy. Naproti tomu výběh s vlky v Návštěvnickém centru Srní je veřejnosti stále přístupný. Ale i zde je na místě opatrnost, hlavně pří pohybu po dřevěných konstrukcích,“ upřesnil mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Fotogalerie

Z důvodu nebezpečí pádu stromů se nedoporučuje běžkařům vstup na bílý a červený okruh, který upravuje Skiareál Lipno. Varování vydalo vedení podniku Lesy České republiky.

Kvůli padajícím stromům, které jsou obtěžkané sněhem, jsou v pondělí zavřené rakouské lyžařské areály Hochficht a Sternstein. Rakouská policie uzavřela příjezdové cesty ke sjezdovkách, aby bylo možné bez komplikací odklidit popadané stromy. Na Hochfichtu většinu minulého týdne sněžilo a na svazích tam leží od 160 do 180 centimetrů sněhu.

Veškeré aktuální informace o omezení provozu v zařízeních Správy NP Šumava a naleznete na oficiálních internetových stránkách www.npsumava.cz nebo na facebookovém profilu NP Šumava.

Autor: