Nebezpečí nákazy žloutenkou roste hlavně v létě

  12:01
Celosvětově se se žloutenkou potýká 400 milionů lidí a téměř 1,4 milionu na ni ročně zemře. I přesto, že je toto onemocnění co do počtu úmrtí závažnější než AIDS nebo malárie, stále častěji bývá podceňováno.

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Právě v letošním roce výrazně roste výskyt žloutenky typu A, a to hlavně v Jihomoravském kraji a především v Brně, které zasáhla největší epidemie této nemoci za posledních 15 let. Podle Radky Boháčové z krajské hygienické stanice přibývá každý týden zhruba deset nových nemocných. Hygienici v tomto kraji zaznamenali od začátku roku přes 107 nových případů žloutenky, přitom loni se za celý rok nakazilo 27 lidí.

Žloutenka typu A je spojována hlavně s nízkým hygienickým standardem a většinu nemocných tvoří lidé z okraje společnosti, v poslední době se ale nákaza dostává i mezi běžné obyvatelstvo. Zákeřnost choroby spočívá v tom, že nakažený vylučuje virus i několik týdnů předtím, než vůbec zjistí, že je nemocný. Za tuto dobu může vystavit riziku další desítky i stovky osob. Nejrizikovějšími místy, kde se můžeme nakazit, jsou veřejné dopravní prostředky, nákupní centra, kina, stadiony, veřejná WC nebo další veřejné prostory, kde se slučuje větší množství osob. Při pokojové teplotě virus přežívá i několik týdnů, takže s osobou, která nás nakazila, se na daném místě můžeme minout i o více než měsíc.

Vysoce účinnou prevencí před žloutenkou je vakcinace. U nás se běžně očkuje proti žloutenkám typu A a B, a to jak proti každému typu zvlášť, tak i v jedné kombinované vakcíně. Na očkování proti typu C vědci stále pracují. Hepatitida typu D, která neexistuje sama o sobě, ale je vázána na typ B, se našim oblastem vesměs vyhýbá.