V Podyjí vyjdou vstříc turistům, zmenší klidová území národního parku

  9:58
Na straně jedné ochrana přírody, na druhé vstřícnost k turistům. To se aktuálně snaží vybalancovat národní park Podyjí, když představil nový návrh klidového území jako reakci na novelu zákona. Je vstřícnější než dosud, avšak může se ještě měnit.

Národní park Podyjí | foto: Radek Miča, MAFRA

Co to jsou klidová území? Místa, kde se lidé mohou pohybovat jen po vyhrazených cestách – na rozdíl od ostatních částí národního parku, kde se mohou pohybovat volně. Omezení v klidových územích má zajistit nerušený vývoj ekosystémů citlivých na návštěvnický ruch.

Jinými slovy například ochránit vzácné orchideje před sesbíráním nebo pošlapáním, případně třeba zabránit vyplašení dravců při hnízdění.

Klidová území podle návrhu tvoří necelou polovinu podyjského parku, především jde o nejzachovalejší oblast kaňonu řeky Dyje a její přítoky. V drtivé většině se to týká míst, která správci parku cíleně ponechávají samovolnému vývoji.

Celkově je nepřístupné území menší než dřív, lidem se otevírají některá dosud zapovězená místa. Třeba louky pod Šobesem, ale také pod Ledovými slujemi u Vranova a u Hardeggu.

„Velká část je zpřístupněná i z lesů za Havraníky a kolem Sealsfieldova kamene. Bez omezení jsou zpřístupněna i vřesoviště – Havranické i na Kraví hoře,“ přiblížila vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny správy parku Lenka Reiterová.

Jde ale pořád jen o návrh, který správa parku představí na veřejném semináři dnes od 17 hodin v budově bývalé školy v Havraníkách.

Fotogalerie

Připomínky ke změnám pak správa národního parku přijímá do 24. března.

Výslednou podobu klidového území ve finále schvaluje ministerstvo životního prostředí.

Je ale jasné, že některá omezení zůstanou beze změny, například možnost sjíždět Dyji na lodích, což nadále není na české ani rakouské straně možné, vyjma zastavěných částí Vranova nad Dyjí a Hardeggu.

Příjezd divokých koní do Podyjí