Na hradě zajistili uvolněný skalní masiv, podložili ho dubovými klíny

  17:26
Zabezpečit posunutý šestitunový pískovcový blok u vstupní cesty na skalní hrádek Šaunštejn museli ve středu správci Národního parku České Švýcarsko, na jehož území se památka nachází. Místo stržení se rozhodli ho podložit klíny z dubu.

Správci národního parku museli zabezpečit posunutý šestitunový pískovcový blok. | foto: Tomáš Salov

„Zjistili jsme, že se vyviklalo zábradlí, které je na masivu přidělané. To značilo, že blok je v pohybu. Protože je hrádek hojně navštěvován turisty, museli jsme ho zajistit tak, aby nikoho neohrožoval případným pádem,“ řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

Ve hře byly dvě varianty. Buď skalní blok strhnout, nebo jej zajistit jiným, méně razantním způsobem. „I proto, že je Šaunštejn kulturní památkou, rozhodli jsme se pro druhý způsob: podložili jsme masiv dubovými klíny. Postupovali jsme tak proto, abychom zajistili bezpečí turistům, ale i s ohledem na kulturní památku,“ vysvětlil Salov.

Dub použili správci parku proto, že dlouho odolává povětrnostním podmínkám. „Masiv trochu přizvedli hydraulickým heverem a čtyři klíny pod něj vsunuli tak, aby se masiv neviklal,“ popsal práce Salov. 

Skalní četa musela použít lezeckou techniku, protože se místo nacházelo ve výšce zhruba šesti metrů nad zemí.

Cestu na Šaunštejn nebylo nutné při zajišťovacích pracích pro návštěvníky uzavřít. Vchod na něj hlídal jeden ze strážců a turisty pouštěl postupně.

Šaunštejn prošel většími opravami v minulém století, v éře socialismu. Dnes už jsou lávky zchátralé a podle Salova bude nutná rekonstrukce. Jak by byla rozsáhlá, určí až statik.

„Po sezoně ho pozveme, aby řekl, zda budou stačit dílčí opravy, nebo bude nutná rozsáhlá rekonstrukce. Při té bychom museli postupovat ve spolupráci s památkáři s ohledem na památkovou ochranu Šaunštejna,“ dodal Salov.