Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

  18:16
Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své místo, kde zdobily muzeum při jeho vzniku. Na sloupech budou také zdobené lampy a hlava lva se Svatováclavskou korunou.

Zrekonstruované Národního muzeum rozzáří nejen nová světlá fasáda, ale také světlo z lamp, které budou zavěšené na dvou dvaadvacetimetrových sloupech.

Ty stály před schody do muzea už na začátku 20. století. Vydržely zde až do druhé světové války, pak se ztratily a nyní se u příležitosti rekonstrukce historické budovy vracejí na své místo.

„Původní sloupy byly demontovány a uloženy údajně do osmdesátých let minulého století na dvoře muzea. Poté zmizely. Žádné nákresy se nedochovaly, takže jsme pátrali po fotkách, zápisech i v televizních záznamech, byla to až badatelská práce,“ řekl Miroslav Gabriel, jednatel společnosti Pracom, která spolupracuje na obnově Národního muzea.

Na výrobě sloupů se vystřídala řada profesí, jako odlévači litin, dřevořezbáři a umělečtí kováři. Ti měli za úkol vyrobit repliku původních lamp, které jsou kolem muzea.

„Podoba lamp vychází z originálů, které navrhl architekt muzea Josef Šulc. Repliku jsme vyrobili součástku po součástce podle jednoho z originálů na muzeu, který jsme rozebrali, nafotili a naměřili,“ uvedl k výrobě lamp umělecký kovář Zdeněk Grausam.

Sloupy se skládají z několika dílů. Na nosnou nerezovou konstrukci se navlékají ozdobné litinové prvky, elektrické lampy a na vrchol bude umístěna hlava lva se Svatováclavskou korunou.

„Máme spočítáno, že samotná lampa je složena ze 150 až 200 samostatných kusů, které jsou spojeny do větších segmentů. Jednu lampu jsme dávali dohromady asi měsíc, ale na všech čtyrech jsme pracovali průběžně asi rok,“ dodal umělecký kovář Petr Cadrik.

Sloupy budou mít využití i během slavnostních událostí, protože bude možné na ně pověsit vlajky. 

„Vymyslet technické řešení mechanismu na takzvanou vlajkoslávu bylo náročné kvůli výpočtu tahové síly větru a nízkému podloží sloupů, protože v hloubce šesti metrů je vestibul metra,“ podotkl Miroslav Gabriel.

Oba sloupy vyjdou dohromady na osm milionů korun. Náklady jsou zahrnuty v ceně rekonstrukce muzea, která se vyšplhala na dvě miliardy. Hotová má být 28. října, kdy muzeum chystá první otevření od roku 2011.

Autor: