Do Národního muzea se lidé hrnou i za poplatek, v únoru bude zavřeno

  14:10
Nově zrekonstruovanou historickou budovu Národního muzea v Praze navštívily jen za dva dny nového roku tisíce lidí, přestože je vstup tentokrát už zpoplatněný. Během února se budova naposledy zavře, kvůli celkovému úklidu.

Fronty před nově otevřeným Národním muzeem | foto: iDNES.cz

Od loňského 28. října, kdy se historická budova po opravě slavnostně otevřela, se před jejím vchodem tvoří denně až dvouhodinové fronty. Vstup totiž byl až do konce roku zdarma. Velký zájem návštěvníci projevili zejména v období Vánoc a příchodu nového roku.

Volný vstup ve zkušebním návštěvnickém provozu využilo do konce loňského roku 274 tisíc návštěvníků. Od 2. ledna 2019 se opět vybírá vstupné. Základní stojí 250 korun a rodinné vstupné je 420 korun. Přesto lidé o muzeum neztratili zájem.

„Během 2. a 3. ledna 2019 navštívilo budovu téměř pět tisíc návštěvníků. Zájem se oproti roku 2018 tedy snížil jen mírně,“ informovala mluvčí muzea Kristina Kvapilová.

Aktuální délku fronty před muzeem mohou lidé sledovat na stránkách muzea prostřednictvím webové kamery. Ta ale z technických důvodů v posledních dnech nefunguje.

Brány historické budovy se opět zavřou v únoru, kdy je naplánovaná provozní přestávka.

Fotogalerie

„Během ní se odstraní vady, které se projevily, dále provedeme provozní zkoušky všech nových technologií a bezpečnostních systémů a dokončíme celkovou kolaudaci budovy,“ dodala Kvapilová.

Od března bude budova opět fungovat v běžném návštěvnickém provozu včetně zpřístupnění nových zastřešených dvoran a bezbariérového vstupu.

V historické budově Národního muzea se lze zatím projít po schodišťové dvoraně včetně pantheonu. Jsou zde umístěny dvě velké výstavy, které se věnují výročí založení republiky a dvoustému výročí založení Národního muzea.

Dva dny před koncem roku se před muzeem tvořila až dvouhodinová fronta.

Autor: