Obchod nabízel nebezpečné hračky, vypadají a voní jako skutečné muffiny

  14:38
Inspektoři České obchodní inspekce objevili při kontrole v Tachově věrné napodobeniny muffinů a croissantů, které prodejce nabízel jako dětské hračky. Věrohodné „zákusky“ dokonce voní. Přitom jsou vyrobené z molitanu.

Inspektoři zabavili hračky pro děti, které jsou věrohodnou kopií muffinů a croissantů. Napodobeniny dokonce voní jako skutečné. | foto: ČOI

„Letos jsme takto dokonalé napodobeniny jídla odhalili při kontrolách v západních Čechách poprvé. Zejména muffin svým vanilkovým aroma přímo vybízí k ochutnání. Podobně obložený croissant voní po použitých ingrediencích - uzenině a zelenině. Výrobky svým tvarem, barvou i konzistencí věrně napodobují originální potraviny. Jsou ale vyrobené z pěnového tvrdšího molitanu,“ upozornil regionální ředitel České obchodní inspekce (ČOI) pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Voňavé napodobeniny zákusků objevili inspektoři při čtvrteční kontrole v kamenné prodejně v Tachově.

Podle Řezáče se pracovníci ČOI v minulosti setkávali s více či méně zdařilými napodobeninami ovoce, bonbónů nebo zákusků. Na západě Čech zabavovali jako nebezpečné napodobeniny například voskové svíčky ve tvaru jablka nebo atrapy marcipánových zákusků.

Tím, že na omak připomínají potraviny a voní, mohou si crossianty a muffiny prodávané jako hračky splést zejména děti a senioři s pravými potravinami.

Přitom spolknutí i jen části takového předmětu může způsobit zažívací obtíže. „Při vdechnutí některé z malých částí, které bývají ozdobou takových výrobků, hrozí zejména malému dítěti i zadušení,“ varuje Řezáč.

Fotogalerie

Za prodej napodobenin potravin, které byly nabízené jako hračky pro děti v průhledných krabicích po šesti kusech, hrozí obchodníkovi až několikamilionová pokuta.

Inspektoři zjistili, že zboží vyrobené v Číně bylo do Čech dovezené z Polska. Protože případ není uzavřený, inspektoři nemohou upřesnit, kde nebezpečné napodobeniny potravin odhalili. Nevylučují, že je mohou nabízet i další prodejci.

Prodej výrobků, které je možné zaměnit s potravinami, zakazuje v České republice zákon z roku 1992.

Autor: