Vrah Jonákovy manželky řádil také v Brně. Podnikateli prostřelil kolena

  19:20
V 90. letech nechal nekorunovaný král českého podsvětí Ivan Jonák zavraždit svou manželku. Na „špinavou práci“ si najal Josefa Brabce. Ten pak páchal zločiny také v Brně. Právě před deseti lety ho zdejší krajský soud potrestal za přepadení podnikatele v Jaselské ulici, kterému prostřelil samopalem obě kolena.

Alex Abadon dostal deset let vězení za napadení podnikatele v Brně. | foto: MAFRA

Na soudní jednání si dobře pamatuje soudce Vlastimír Čech, jenž tento případ řešil. Brabec vystupoval pod jménem Alex Abadon. Jméno si změnil po podmínečném propuštění z vězení v únoru 2005, chtěl začít nový život.

Toto předsevzetí mu ale dlouho nevydrželo. K incidentu v centru Brna došlo v červnu stejného roku.

Fotogalerie

„Tři muži v černých tričkách s nápisy Policie přepadli v Jaselské ulici muže. Srazili ho na zem, bili ho a kopali. Vytrhli mu tašku. Abadon se po chvilce vrátil a z bezprostřední blízkosti muže střelil do kolen. Způsobil mu tím těžká zranění,“ přiblížil tenkrát státní zástupce Jaroslav Kubeša.

Na přepadení si vzal Abadon samopal. Doprovázeli ho dvaadvacetiletý Petr Kyml a osmadvacetiletý Erik Řezáč. Podle obžaloby ukořistili pachatelé pětačtyřicetiletému muži tašku s pěti sty tisíci korun a deseti tisíci eur.

Krajský soud v Brně je potrestal v říjnu 2006. „Abadon se po celou dobu líčení choval velmi slušně,“ vzpomíná ještě dnes Čech.

Podezřelé chytli policisté díky značce auta

Soudní líčení začalo na začátku října 2006 a trvalo asi dva měsíce. V neprospěch obžalovaných zazněla řada svědeckých výpovědí.

„Šla jsem po Jaselské na filozofickou fakultu a viděla jsem, jak se skupinka lidí v kuklách vrhla na chodníku na nějakého pána. Povalili ho, já utíkala pryč,“ uvedla tehdy studentka Valerie Spasová.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Zraněnému přiběhli na pomoc učitelé z blízké zdravotní školy, kteří právě rozdávali vysvědčení. Jeden ze svědků si poznamenal poznávačku terénního auta, v němž pachatelé přijeli. Díky tomu policisté podezřelé muže chytli v Praze.

Soudce Čech na tento případ vzpomíná hlavně z jednoho důvodu. Abadon totiž odmítl odvolání a trest přijal. Tím zkušeného soudce zaskočil.

„Neměl vlastně co ztratit. Byl v podmínce a vyměřili jsme mu nejvyšší možný trest. Kdyby se proti verdiktu odvolal, víc let by nemohl dostat,“ podivuje se Čech ještě dnes nad jednáním Abadona.

Výše trestu na maximu

Jeho trest byl přesně deset let, pět měsíců a 18 dní vězení. „Vypočítali jsme mu to přesně na den. Chtěli jsme mu dát vyšší trest, ale nešlo to. Museli jsme se řídit podmínkou, kterou mu soud dal za jinou trestnou činnost,“ poznamenal soudce Čech.

Ivan Jonák ve filmu Nahota na prodej

Ivan Jonák ve filmu Nahota na prodej

Abadon, respektive Josef Brabec v roce 1997 dostal 15 let za zorganizování vraždy Sylvie Jonákové, manželky podnikatele Ivana Jonáka (vraždě jsme psali zde).

Ten si za objednání vraždy své manželky odseděl osmnáct let, na svobodu vyšel v dubnu 2014. Ve věku 59 let zemřel letos v únoru. Jonák vinu na smrti manželky celou dobu odmítal. Tvrdil, že on sám byl cílem útoků, například když vybuchla nálož pod jeho vozem nebo když mu neznámý střelec prostřelil obličej. Vlastnil Discoland Sylvie. A nechvalně se proslavil jízdou v kabrioletu plném nahých prostitutek po Staroměstském náměstí.

Podívejte se na ukázku z filmu: