Z pole za hřbitovem v Budějovicích se má stát nová nákupní zóna

  11:42
Nákupní zónu chystá v lokalitě za českobudějovickým hřbitovem sv. Otýlie společnost Mane engineering. Na ploše 25 hektarů dnes zemědělské půdy má vyrůst celkem 11 obchodů s nabídkou prodeje potravin, nábytku, zahradní techniky a dalšího zboží. K dispozici bude parkoviště a myčka aut.

Jan Nedvěd je jednatelem společnosti Mane engineering. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Podle jednatele společnosti Mane Jana Nedvěda je v jejich plánu získat do jara potřebná povolení a do konce roku začít stavět. Půjde o čtyři železobetonové objekty. „Vlastníme infrastrukturu, pozemky vykoupí společnost Rosea Real,“ přiblížil postup Nedvěd.

Nová nákupní zóna

Součástí areálu mají být čtyři nízké železobetonové objekty ve tvaru písmene L, myčka a trafostanice. Rozloha je 25 hektarů, z toho 20 hektarů bude zpevněných ploch. Parkoviště je plánované pro 198 aut, většina míst má sloužit zákazníkům. Podle výpočtů najede do areálu 30 tisíc aut ročně. Stavba by měla trvat několik měsíců.

Samotná firma Mane má sídlo v těsném sousedství. Záměr je zatím ve stadiu oznámení, krajský úřad teď zjišťuje, zda nemá k němu veřejnost připomínky vztahující se k životnímu prostředí. Nákupní zóna už má dvě příznivá hodnocení - od českobudějovické radnice a od odboru životního prostředí krajského úřadu.

„Projekt je v souladu s místním územním plánem, počítáme s ním,“ řekl náměstek českobudějovického primátora František Konečný (ANO).

Platný územní plán z roku 2000 povoluje v této lokalitě smíšené kolektivní bydlení, zóny obchodu a služeb. Vesměs nízké stavby. Důležitou podmínkou teď bude vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu, což je podmíněné účely, jako je veřejný zájem.

Podle popisu projektu bude sloužit obchodní zóna pro oblast rozkládající se od Pražské ulice a Okružní až po zástavbu podél ulice Generála Píky, se kterou bude propojená. Proto ji využijí i obyvatelé přilehlé Husovy kolonie.

Celé území kolem bývalé slévárny má novou územní studii, podle níž zde má vzniknout například logistický areál pro 1 600 zaměstnanců, změní se také kruhová křižovatka s napojením na Lišov a vznikne spojení s dálnicí D3.

Jedinou přírodní památkou je zde podle hodnocení projektu obchodního parku Pilmanův rybník spadající pod menší území s charakteristikou významného krajinného prvku. Ocitne se na jeho hranici.