V kraji přibývá klíšťové encefalitidy. Jeden muž zemřel

  17:56
Jeden mrtvý, devatenáct nových případů zánětu mozku, z toho osm jen v minulém týdnu. Taková je zatím letošní bilance klíšťové encefalitidy v Moravskoslezském kraji.

Klíšťata číhají na hostitele na stále více místech. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na první pohled to není velké číslo: devatenáct obyvatel moravskoslezského regionu onemocnělo od začátku roku klíšťovou encefalitidou neboli klíšťovým zánětem mozku.

Jenže alarmující je, že téměř polovinu, přesně osm nových onemocnění, nahlásili lékaři hygienikům minulý týden.

Navíc se v nemocnicích letos léčili nebo ještě léčí desítky pacientů. Někteří tam totiž s různými komplikacemi leží měsíce a hrozí jim, že se domů nevrátí vůbec nebo se zdravotními následky.

„Od začátku roku jsme léčili už přes třicet pacientů s klíšťovou encefalitidou. Naší spádovou oblastí je totiž Opavsko, Bruntálsko, ale také Šumpersko a Jesenicko,“ říká zástupce primáře infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Ivo Hiemer.

Očkujte se, doporučují lékaři

Podotkl, že většinu z pacientů už propustili domů, ale jeden z nich v dubnu zemřel.

Podle MF DNES šlo o muže středního věku z Opavska, který se nakazil už loni a s následky pak bojoval dlouhé měsíce. Není výjimkou.

„Další náš pacient ve vážném stavu je už delší dobu odkázaný na podporu plicního ventilátoru,“ zmínil lékař Hiemer.

Právě kvůli hrozbě vážných komplikací i úmrtí primář opavského infekčního oddělení Petr Kümpel stále opakuje, že by se lidé měli před onemocněním klíšťovým zánětem mozku chránit vakcínou.

Klíšťata hrozí na horách i v městských parcích

„Očkujte sebe, rodiče i své blízké proti klíšťové encefalitidě,“ doporučuje Kümpel. A dodává, že je to možné v kterémkoli ročním období. I když jsou klíšťata nejaktivnější.

Očkování doporučují také hygienici a další odborníci. „Očkování je nejúčinnější specifickou prevencí. Je doporučováno všem lidem pohybujícím se v endemických oblastech výskytu klíšťové encefalitidy, včetně osob, které odstraňují přisátá klíšťata ze zvířat,“ říká ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Mapa přírodních ohnisek klíšťové encefalitidy je například na internetových stránkách Univerzity Karlovy.

Problém je, že infikované klíště můžeme potkat prakticky kdekoliv.

„V našem regionu nejčastěji vykazujeme osoby nakažené infikovanými klíšťaty ze známých přírodních ohnisek klíšťové encefalitidy, jako je například Slezská Harta. Ale také z oblastí, kde dosud ohniska nákazy nebyla, například z Karvinska či Frýdecko-Místecka. Lze říci, že výskyt na našem území je prakticky plošný. Infikovaná klíšťata už se vyskytují ve všech regionech republiky, včetně horských oblastí a městských parků,“ říká Martinková.

Oteplování klíšťatům přeje

Potvrzují to zkušenosti lidí, kteří o tématu nedávno diskutovali na serveru iDNES.cz. „Loni jsem chytil klíště na parkovišti před domem v Praze a hned bylo výherní. Čtyři měsíce klíšťová encefalitida,“ napsal Zdeněk Wolf. „Předloni na Pradědu... Asi tam bylo na výšlapu,“ žertoval Radek Červenka.

„Málokdo ví, že klíště si můžete sami přinést do bytu i s vánočním stromečkem v zimě,“ zmínil Mojmír Peřina.

Změnu vysvětluje vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. „Klíšťata se dostávají z původních přírodních ohnisek nákazy stále blíž k člověku. Infekční klíšťata jsou nyní už i v parcích větších měst. Přibývá proto případů nákazy v místě bydliště,“ líčí Maďar.

Jednou z příčin je podle něj i počasí. S oteplováním se klíště obecné posouvá do vyšších nadmořských výšek a také více na sever.