Novinka v pravidlech přidělování bytů umožní zohlednit situaci zájemců

  19:10
Plzeňská radnice chystá změnu pravidel pro výběr nájemníků městských bytů. Ta má dát větší šanci na bydlení seniorům a mladým lidem. A umožní brát ohledy na žádosti související se zdravotními nebo sociálními důvody.

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

„Kritéria byla doplněna o možnost upřednostnit řešení otázky mladých rodin s dětmi nebo pečující o rodiče v malých bytech ve vlastnictví města,“ uvedl radní pro bytovou oblast David Šlouf.

Při posuzování situace potřebných se bude přihlížet k doporučení sociálních odborů, úřadů nebo charity. Nová pravidla po schválení Radou města mohou platit už příští měsíc.

Změny, které se týkají městských bytů, odstartovaly v roce 2015, kdy se začal snižovat počet těch neobsazených, které byly ve špatném stavu. Loni se díky investicím do jejich oprav podařilo po letech dosáhnout toho, že upravených a tedy použitelných bytů bylo víc, než těch, které nájemníci uvolnili.

V bytech často chybělo základní vybavení

Přispělo k tomu například zvýšení výdajů na údržbu, peníze získané z prodeje městských domů ve špatném stavu nebo nabízení vizualizací velkých bytů na realitním portálu, kde zájemci viděli, jak může byt vypadat po rekonstrukci.

Podle Pavla Trefance, ředitele společnosti Obytná zóna Sylván zajišťující správu nemovitostí pro město, je bytový fond města Plzně značně zastaralý a náklady na opravy dosahují poměrně vysokých částek.

„Průměrná cena opravy jednoho volného bytu se pohybuje okolo 170 tisíc korun. Často z minulosti chybí základní vybavení, jako je koupelna a WC. Vytápění je často řešeno lokálními plynovými topidly, elektřina a rozvody vody a kanalizace v bytech bývají původní,“ vysvětlil Trefanec.

V letech 2012 a 2013 mělo město neobsazených na 750 bytů. Ke konci loňského roku to bylo už zhruba šest stovek a z toho 132 bylo opravených a připravených k uzavření nájemní smlouvy. Na úpravu jich zbývalo 328 a 213 z toho se už opravovalo. Ročně se přitom uvolňuje kolem 300 městských bytů, které pak potřebují úpravy.

Radní David Šlouf uvedl, že k důvodům, proč v minulosti narůstal počet neobsazených bytů města, patřilo zvyšování cen za jejich užívání.

„Od roku 2007, kdy začal platit zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu, došlo v průběhu pěti let k enormnímu nárůstu nájemného, kdy se cena zvýšila více než trojnásobně,“ doplnil Šlouf. Růst nájemného v městských bytech v Plzni se před několika roky zastavil na základní sazbě 82 korun za metr čtvereční.

Dalším důvodem, proč volných bytů přibývalo, byl nedostatek peněz na jejich údržbu.

Od roku 2013 magistrát začal pracovat na změně. „Bytové domy byly rozděleny podle lokality a stavu na byty s domy s koeficientem 1,0 a na byty s nižším koeficientem, kde došlo ke snížení nájemného až o 30 procent. Zároveň se začaly byty s koeficientem 1,0 nabízet na realitním portálu. To přispělo ke zvýšení poptávky po nich,“ konstatoval vedoucí bytového odboru magistrátu Zdeněk Švarc.

Letos by se měla opravit většina volných bytů

Zásadní krok ke zlepšení situace přišel, až když město dalo na byty víc peněz. Například z prodeje nepotřebných domů.

Radnice koncem roku 2015 přidala nad rámec 30 milionů korun běžného rozpočtu bytového odboru na opravy bytů navíc 15 milionů korun a v roce 2016 dalších 25 milionů. Pro rok 2017 je počítáno s dalším navýšením rozpočtu o 25 milionů korun. „Letos počítáme, že díky tomu opravíme většinu volných bytů,“ uvedl Šlouf.

Město Plzeň mělo na konci roku 2016 celkem 3061 bytů. Do toho jsou zahrnuty například i byty v domech s pečovatelskou službou.