VIDEO: Jiná přilba? Vyměnit! Nadšenci do Velké Moravy bazírují na detailech

  10:12
Jak žili, pracovali, jedli, bydleli nebo bojovali lidé v devátém století, vědí už jen historici a archeologové. Spolek Velkomoravané ale dávnou minulost připomíná. Například ukázkami bitev, které byly i letos součástí víkendového historického festivalu Veligrad 2017 v archeoskanzenu v obci Modrá.

Obydlí postavená jako replika velkomoravského opevněného sídliště tvořila kulisu jedné z možných událostí Velké Moravy. V boji se tehdy mohl střetnout moravský kníže Mojmír s nitranským knížetem Pribinou.

„Rozhodl se ukázat mu svou sílu, dobýt jeho území a tak pomoci vzniku Velké Moravy,“ vysvětlil Jaroslav Křivánek ze spolku Velkomoravané.

V boji se nejdříve střetl předvoj Mojmírových mužů se Slováky a teprve po rychlém boji, ve kterém Nitra až příliš jednoduše ubránila své území, přišel boj o holý život. V něm už Mojmír zaútočil naplno a vyhrál.

Při bojích mohli návštěvníci sledovat několik historických skupin z Česka, Slovenska i Polska. K ukázkám života na Velké Moravě se v Modré sešlo 200 účinkujících. Aby připomínka minulosti skutečně odpovídala faktům se vším všudy, si dávají hodně záležet, přestože se jedná o skupiny dobrovolníků.

„Byl jsem třeba svědkem toho, když vyřadili jednoho bojovníka, protože měl přilbu, která devátému století neodpovídala. Tady je vidět, že jde o skutečné profesionály, byť je to pro ně koníček,“ upozornil archeolog Luděk Galuška z Moravského zemského muzea v Brně, který s Velkomoravany i archeoskanzenem spolupracuje.

Kromě střetnutí dvou vojsk se diváci mohli podívat i na osobní souboje v takzvaných kruzích zrady a proti bojovníkům se dokonce postavili i ti nejmenší návštěvníci v hromadné bitvě. Archeoskanzenem během dne prošla zhruba tisícovka návštěvníků. Podobnou účast čekají pořadatelé i v neděli, kdy festival pokračuje.

Autor: