Knihovna i pošta na dohled kolejí. Turnovské nádraží už není pro ostudu

  16:02
Ohyzdné bylo ještě před pár lety turnovské vlakové nádraží. Nyní je z něj železniční budova, která pohladí po duši obyvatele Turnova i tuzemské a zahraniční turisty. Na nádraží zaujme moderní filiálka České pošty a brzy se tam nastěhuje pobočka městské knihovny.

V Turnově vylepšují vlakové nádraží, do rekonstrukce šly už desítky milionů korun. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

S každým krokem směrem do útrob hlavní vlakové stanice v Turnově padala na člověka tíseň. Trnovou korunu nasazovala zašlé budově z druhé poloviny 19. století klasická nádražní restaurace - místo, kde se každá slušná žena rozklepala jako sulc.

Během několika let se však jednopatrová výpravní budova zařadila mezi nejkrásnější železniční stavby v Libereckém kraji.

Cestující si budou moci půjčit knihu

„Přesně rok trvající práce vyšly Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) na bezmála 30 milionů korun,“ řekl Tomáš Drmola, náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku.

Nová podoba nádraží těší turnovského starostu Tomáše Hockeho. „Správa železniční dopravní cesty si zaslouží poděkování. Důležitý je i takový detail, že na nádraží jsou nové fungující toalety,“ poznamenal Hocke.

Radnice umístí ještě letos na podzim do zvelebené výpravní budovy pobočku městské knihovny. „Doufáme, že tam vznikne jakýsi klub pro všechny generace,“ podotýká Eva Kordová z městské knihovny.

„V pobočce na nádraží najdou čtenáři kolem sedmi tisíc knih a také regál s knihami, které jsme dostali darem. Lidé si je vezmou do vlaku. Až je přečtou, vrátí je buď v Turnově, nebo na jiném nádraží, kde si lze knihy brát,“ řekla Kordová.

Pošta už nebude v patře

Podle Hockeho vložila SŽDC do vylepšování výpravní budovy ve dvou etapách už 47 milionů korun. V první etapě se opravovala odbavovací hala, osobní pokladny a toalety.

Podoba nádraží před opravou.

Navazující druhá etapa zahrnovala celkovou rekonstrukci vnitřních i vnějších prostor turnovského nádraží. Ke cti mu teď slouží také novotou zářící fasáda.

„Ve spolupráci s novými nájemci - Českou poštou a městskou knihovnou - jsme změnili během stavby projekt a uzpůsobili ho jejich požadavkům,“ upozornil Drmola.

Nová poštovní pobočka se nachází v oblasti, kde se soustřeďuje hodně lidí. Hned vedle vlakového nádraží totiž stojí autobusový terminál. Původní poštovní pobočka byla v patře, což vadilo vozíčkářům a všem hůře se pohybujícím lidem. K bývalé pobočce České pošty na sídlišti U Nádraží se navíc nedalo dostat po chodníku, ale jen po rušné silnici.

„Nová pošta má tři přepážky v moderním současném designu,“ konstatuje Olga Syková, ředitelka pobočkové sítě České pošty v severních Čechách. „Další výhodou je, že původní pobočku na sídlišti jsme mohli předat balíkovým a listovním doručovatelům, kteří tam získali více prostoru,“ doplnila Syková. 

Výpravní budova je nyní bezbariérová

Stavební práce na nádraží obsahovaly rovněž kompletní rekonstrukci podlah a výměnu oken. SŽDC přikročila k obnově krovů, bednění a krytiny přístřešku na peroně.

Součástí opravy ocelových sloupů bylo i jejich otryskání a natření. Stavbaři vyměnili dřevěné sloupy a nové vybavili LED osvětlením. Rekonstrukcí prošly rovněž veškeré inženýrské sítě.

„Ve výpravní budově se dokončila spojovací pasáž a vybudoval nový informační systém,“ uvádí Tomáš Drmola.

Výpravní budova je nyní bezbariérová. Při modernizaci bývalé restaurace řemeslníci zachovali historickou podobu zdobení a říms. Nahoře vznikly kanceláře. Nádraží má zateplenou půdu a odborníci ošetřili krovy proti dřevokazným houbám.

„V současné době připravujeme třetí etapu rekonstrukce. Týká se budovy ve směru na Liberec,“ shrnuje Drmola.