Stanice Praha-Bubeneč už patří Praze, na nádraží se bude chodit za kulturou

  10:08
Pražský magistrát převzal od Českých drah bývalé nádraží v Bubenči, za které město zaplatilo přes 14 milionů korun. Nádraží zatím zůstává stále opuštěné, ale od roku 2020 by zde mohlo stát kulturní centrum. Ve správě ho bude mít Praha 6.

Vlaky tady nezastavují už od konce srpna 2014, o dva roky později skončila i zdejší vyhlášená hospoda. Dnes zůstává chátrající budova nádraží v Bubenči prázdná.

O nepotřebný majetek Českých drah už před více než třemi lety projevila zájem radnice Prahy 6, která plánuje na lukrativním místě na okraji oblíbené Stromovky vybudovat kulturní centrum s kavárnou. Žádná rekonstrukce ani přípravy na ni však dosud nezačaly.

Fotogalerie

Podle dohody totiž mělo objekt nejprve odkoupit hlavní město a až následně jej svěřit městské části. Letos v lednu městští radní a poté i zastupitelé konečně schválili nákup budovy včetně přilehlého pozemku celkem za 14,3 milionu korun.

Jenže převod na hlavní město se uskutečnil teprve ve druhé polovině června a zdlouhavý proces definitivně skončil až nyní. „K fyzickému předání objektu od Českých drah došlo 1. srpna. To zahrnuje předání klíčů, sepsání movitého majetku i převedení plynoměrů, vodoměrů, elektroměrů a podobně,“ potvrzuje mluvčí Prahy Vít Hofman.

Přestože obě strany o prodeji jednaly už od roku 2015 a na podmínkách včetně ceny se dohodly nejpozději na přelomu letošního roku, České dráhy odmítají, že by celá záležitost trvala příliš dlouho.

„Jednalo se o standardní schvalovací proces na obou stranách a další procedury. Nic mimořádného zde není,“ brání se mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Rozhodnutí musí kvůli volbám padnout v září

Teprve nyní tak může magistrát svěřit budovu Praze 6. I tento krok ale musí schválit zastupitelstvo hlavního města, které čeká začátkem září vůbec poslední jednání v tomto složení před říjnovými komunálními volbami. Vzhledem k tomu, že případná obměna ve vedení metropole i radnice by mohla projekt znovu zabrzdit, chce Praha 6 docílit toho, aby stihli rozhodnout ještě současní zastupitelé.

Další nevyužívaná nádraží

  • Nádraží Bubny: historickou budovu pocházející z roku 1923 čeká přestavba na Památník ticha jako připomínku obětí holokaustu. Právě odtud totiž bylo deportováno v letech 1941 až 1945 na 50 tisíc židů z Prahy do Terezína a dalších koncentračních táborů. 
  • Nádraží Vyšehrad: Secesní budova byla postavena v roce 1905 a už od roku 1960 zde vlaky nezastavují. Přestože je památkově chráněna, soukromý majitel ji neopravuje a nyní ji hrozí zřícení.

„V příštích dnech pošlu dopisem žádost, aby byl na program příštího jednání ještě zařazen bod týkající se svěření nádraží. Pokud se to podaří a materiál bude schválen, teprve potom budeme moci začít s obnovou,“ říká místostarosta Prahy 6 pro finance a investiční politiku Jaromír Vaculík (TOP 09).

Pokud radnice budovu skutečně získá do své správy, nechá si především vypracovat projektovou dokumentaci pro rekonstrukci budovy a úpravu okolí. Jen administrativní příprava bude trvat několik měsíců. Až potom může dojít na stavební práce.

„Počítáme s tím, že oprava zabere zhruba rok, celkové náklady by měly být v řádu jednotek milionů korun,“ odhaduje místostarosta. Pokud nedojde k žádným větším komplikacím, hotovo by mohlo podle něj být na přelomu roku 2019 a 2020.

Sál, kavárna i klubovny

Základní představu, jak bude bývalé nádraží vypadat po proměně, už radnice má. Loni na podzim totiž měli obyvatelé městské části možnost se zapojit do ankety a přidat své návrhy budoucího využití. Celkem hlasovalo přes osm stovek lidí a z výsledků vyplynulo, že si veřejnost nejvíce přeje, aby místo fungovalo jako komunitní a kulturní centrum. V přízemí má vzniknout multifunkční sál pro pořádání koncertů, divadelních představení, ale i pro výstavy, tančírny a další sousedské aktivity obyvatel ze širokého okolí. 

Zároveň by zde měla vzniknout kavárna s denním provozem, jejíž součástí má být originální venkovní posezení na nevyužívaném vlakovém nástupišti. Tady bude ovšem nutné najít vhodné řešení, aby byl prostor bezpečně oddělen od frekventované železniční trati do Roztok. Naopak z ankety vyplynulo, že lidé už nemají zájem o bar či hospodu podobnou té, která zde dříve roky fungovala. Další část bude pravděpodobně sloužit jako půjčovna a servis sportovních potřeb, například kolečkových bruslí nebo jízdních kol.

Radnice také plánuje ve veřejné soutěži vybrat provozovatele, který bude mít na starosti chod celého objektu včetně kavárny. Cílem není, aby byl celý prostor přímo výdělečný, ale provoz by na druhou stranu neměl být ani ztrátový.I díky tomu zde tak vznikne důstojné zázemí pro návštěvníky přilehlé Stromovky. Podle přání většiny hlasujících by měly prostory v prvním patře využít místní spolky nebo amatérská divadla jako klubovnu, případně se zde budou střídat dětské oddíly.

V současnosti nevyužívaná stavba byla postavena už v roce 1850 a jde o druhou nejstarší nádražní budovu v hlavním městě.