Praskl vodovod a lidé dlouhé měsíce u svitavského nádraží nezaparkují

  16:20
V příštích několika měsících se budou muset obrnit trpělivostí cestující, kteří ve Svitavách jezdí na vlakové nádraží autem a přestupují mezi vlaky a autobusy. Kvůli neplánované stavbě nového vodovodu, který zdržel budování přestupního terminálu za sedmdesát milionů korun, jsou od pondělí zavřeny pro veškerou dopravu příjezdové komunikace k nádraží.

„Původně měl v ulici 5. května, kde probíhá stavba terminálu, stávající vodovod zůstat. Po hutnění zeminy však začal praskat. Projekční práce, odbagrování toho původního a instalace nového stavbu zdržely o dva měsíce. Pokud bychom teď nezačali pracovat i na druhé polovině terminálu, přišli bychom o čtyřicetimilionovou dotaci. Přidělení dotace je totiž vázáno termínem dokončení,“ vysvětluje důvody nastalé změny starosta Svitav David Šimek.

Původní harmonogram prací na terminálu totiž počítal se zprovozněním první části terminálu s novými místy pro parkování do konce letošního července. Od srpna letošního roku na to měla plynule navázat druhá etapa stavby od nádražní budovy k železničnímu přejezdu v Olomoucké ulici s tím, že kompletní terminál měl být hotový příští rok v březnu.

Pro parkování se otevře autocvičiště

„Jsme si vědomi možných komplikací a už tak napjaté situace s parkováním u nádraží, proto od pondělí otevřeme část autocvičiště naproti obřadní síni a hřbitovu, kde bude možné parkovat,“ dodává starosta Svitav. Ti, co tak jezdí k vlaku autem, by kvůli parkování měli jezdit včas, protože odstavná plocha je od nádraží vzdálená asi 250 metrů. Přístup k samotné budově budou zajišťovat koridory pro pěší.

Změny se dotknou i autobusových spojů. Stávající dvě autobusové zastávky před budovou bývalé pošty naproti nádraží jsou od pondělí dočasně přemístěny do Nádražní ulice před budovu SOU Svitavy. Tříminutová zacházka by však na přestupy mezi vlaky a autobusy neměla mít vliv.

„Do horní části ulice Nádražní bude vjezd zakázán, doprava podél obřadní síně a hřbitova, kudy budou jezdit i autobusy, je vedena jednosměrně. 12. listopadu pak bude zprovozněna první část stavby terminálu,“ upozorňuje mluvčí města Lucie Macášková.

Veškerá omezení včetně provizorních autobusových zastávek skončí s otevřením terminálu v květnu příštího roku.