Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadměrné pití alkoholu zkracuje život o víc než 20 let

  9:00
Nadměrné holdování alkoholu zkracuje život o více než 20 let. Nebezpečná je i konzumace alkoholu v těhotenství, v České republice se podle odhadů ročně rodí stovky dětí s s následky, které jsou často doživotními. Výsledky vyplývají ze studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ).
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

V letech 1994 až 2013 zemřelo z 90 375 osob hospitalizovaných pro problémy s alkoholem více než 25 000 pacientů, z toho 83 procent bylo v ekonomicky aktivním věku. Výraznou převahu pak měli muži, kteří tvořili 80 procent zemřelých. Jejich průměrný věk pak činil 50,8 roku, a to bez rozdílu v pohlaví. Průměrná délka dožití v České republice přitom činí 82,1 roku u žen a 76,2 roku u mužů.

Nejčastějšími příčinami úmrtí u lidí zahrnutých do studie bylo alkoholické onemocnění jater a některé skupiny diagnóz z tzv. vnějších příčin nemocnosti a úmrtnosti, což je například chronická ischemická choroba srdeční, nehody nebo úmyslné sebepoškození jako jsou například sebevraždy.

Pokud žena užívá alkohol v těhotenství, hrozí dítěti fetální alkoholový syndrom (FAS), který spolu s poruchami fetálního alkoholového spektra představuje závažné postižení plodu. Děti s tímto syndromem nebo poruchami mají řadu znaků. Některé z nich jsou patrné už při narození, některé se objevují v průběhu dětství.

Nejčastěji jsou uváděny obličejové abnormality a dysmorfie, malý rozměr hlavy, nižší porodní váha a délka, zhoršená motorická koordinace, hyperaktivita a poruchy pozornosti, poruchy kognitivních funkcí (paměť a učení), snížený intelekt, poruchy zraku a sluchu nebo poruchy růstu.

S ohledem na konzumní zvyklosti českých žen a s ohledem na rostoucí počet žen, které jsou evidovány s poruchou vyvolanou užíváním alkoholu, lze odhadnout, že dětí s FAS se v České republice ročně rodí asi 80 a dětí s poruchou fetálního alkoholového spektra desetinásobně více. Těmto poruchám se dá zcela zabránit v případě, že by se těhotné ženy zdržely pití alkoholu.

Ve světě fungují programy zaměřené na prevenci tohoto problému, v České republice ale nebyl doposud uskutečněn žádný ucelený projekt. Celosvětově se ročně rodí více než 100 000 dětí s fetálním alkoholovým syndromem, přičemž v Evropě je to 2,6 krát více než ve světě vzhledem k tomu, že až pětina evropských žen pije alkohol v průběhu těhotenství.

NÚDZ se pokusilo nedostatek informací o FAS zmírnit vytvořením jednoduché internetové aplikace s názvem Záleží mi na jeho zdraví. Ta je od 9. září volně dostupná na www.cindi.cz. Aplikace umožňuje kromě informací o FAS otestovat a vyhodnotit rizikovost chování uživatelek.