Města si promítání pod širým nebem hýčkají, byť jsou často ztrátová

  9:06
Obliba letních kin v Moravskoslezském kraji roste a míst s projekcí pod širým nebem přibývá. Jen v Ostravě je jich letos třináct. Vstupné je na některých místech dobrovolné, jinde zdarma a například v autokině lidé zaplatí i 150 korun. Provoz venkovních kin ale bývá často ztrátový.

Ilustrační snímek. | foto: Letní kino Pardubice

Romantika, letní pohoda a filmové hity pod širým nebem. Na tuto atmosféru lákají desítky letních kin v kraji. Někde mají dlouholetou tradici, jinde provoz teprve začíná. V Ostravě se letos bude promítat na třinácti místech. Organizátoři Festivalu letního ostravského kina (FLOK) jej nově rozšířili z centra města na celé jeho území.

„Spojilo se osm subjektů. Můžeme tak promítat přes 40 filmů na zajímavých místech. Dramaturgie obsahuje české klasiky, novou tvorbu i akční bijáky. Nespornou výhodou je pak úspora financí na propagaci díky společnému rozpočtu,“ zmínil jeden z organizátorů Jan Rušaj.

Součástí FLOK bude letos poprvé i autokino na ostravské autoburze. „Tady bude vstupné o něco vyšší - 149 korun, jinde bude dobrovolné, někde lidé zaplatí floka, tedy padesát korun. Ceny se různí a odvíjejí se od nákladů,“ pokračoval Rušaj.

Organizátoři festivalu připravují k vybraným filmům i doprovodný program. „Půjde například o hrané scénky, většinou to budou adaptované úryvky z promítaných filmů, nebo o tematické občerstvení,“ přiblížil Rušaj.

V hlasování dávali přednost zahraničním filmům

Někde si lidé mohli zvolit, které filmy uvidí. „Skoro měsíc hlasovali na Facebooku a webových stránkách Poruby pro filmy letního kina. Z nabídky třiceti filmů lidé nakonec vybrali šest, například Velký Gatsby, Mimoni, Teorie všeho, Star Wars: Síla se probouzí a jediným zástupcem české kinematografie bude film Domácí péče,“ popsal mluvčí ostravského obvodu Poruby Martin Otipka.

V Karviné budou promítat v amfiteátru zámeckého parku. Mají tady jednu z největších velkoplošných obrazovek v republice. Město amfiteátr před dvěma lety opravilo a už před časem se rozhodlo si jej ponechat a provozovat, přestože jeho samotný provoz je ztrátový. Vstupné se na jednotlivé filmy liší, pohybuje se kolem 80 až 160 korun,“ přiblížila karvinská mluvčí Šárka Swiderová. Osmdesát tisíc korun pak na provoz letního kina přispívá Frýdek-Místek.

„Lidé mohou navštívit letní kino v rámci tradiční akce Veseléto, která až do konce prázdnin nabídne sérii podniků. Ty se uskuteční převážně v centru města a nově také v některých areálech bývalé textilky Slezan,“ zmínila mluvčí Jana Matějíková.

Tradice letního kina je rovněž v Třinci. „Pod širým nebem promítáme od 1. července na náměstí Svobody a na letním koupališti v areálu STaRS. Vstupné v areálu koupaliště je 50 korun, projekce na náměstí Svobody se uskuteční v rámci festivalu Třinecké kulturní léto zdarma. Letní projekce je součástí místního kina Kosmos, na jehož provoz ročně přispíváme 2,5 milionu korun,“ zmínila mluvčí Šárka Szlaurová.

V Opavě pevný prostor letního kina chybí. „Nicméně každoročně o prázdninách na Ptačím vrchu provozujeme letní retrokino Biograf 16, kdy se promítá ze starých klasických filmových kotoučů na starých promítačkách, náklady kina hradí město a vstup je zdarma. Letos je na programu například Jízda, Lásky jedné plavovlásky nebo Skřivánci na niti,“ uzavřela mluvčí Lada Dobrovolná.